Mám dať výpoveď a ísť na úrad práce?

Zodpovedané
25. nov 2022

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna....

K predošlej odpovedi dopĺňam, že manžel bude na materskej so staršou dcérou približne 18 týždňov a ešte po nej ide hneď využiť materskú dovolenku s mladšou dcérou. Čiže bude na materskej ďalších 28 týždňov, čo je dokopy skoro rok ako nebudem dostavať žiaden príjem na ani jednu z dcér.

Mám dať výpoveď a ísť na úrad práce?

Ktorá možnosť by bola v takomto prípade pre mňa najvýhodnejšia?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno, avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť. Nakoľko manžel bude na materskej skoro rok, za ten čas by za Vás neplatil nikto odvody a v zdravotnej poisťovni by ste boli ako samoplatiteľ. Do úvahy prichádza skôr skončenie pracovného pomeru. Pozrite si aký dôvod - § Vám uviedol do výpovede zamestnávateľ. Napr. nadbytočnosť - či nemáte nárok aj na odstupné.

O odstupnom som písala v tejto téme:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Počas trvania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky platí zákaz výpovede, avšak po návrate do práce už zamestnanec nie je chránený zákonom.

Keďže nenastúpite po materskej na rodičovskú dovolenku, môžete čerpať dovolenku, alebo nastúpiť do práce, preto zamestnávateľ môže skončiť s Vami pracovný pomer.

Ideálne pre Vás by bolo, aby Vám pracovný pomer skončil 03.12.2022, ak Vám končí materská 02.12. Ale dňa 03.12. by ste čerpali jeden deň dovolenky a zároveň 03.12.2022 Vám pracovný pomer aj zanikne. Ostatných 39 dní dovolenky Vám zamestnávateľ preplatí. Odvody platí zamestnávateľ. Následne sa prihlásiť sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Takýto postup by Vám navýšil podporu. Platí to vtedy, pokiaľ ste mali prvú materskú, následne rodičovskú a reťazovo druhú materskú, žiadny príjem zo zamestnania medzitým. Takto sa dávka podpory vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý sa dosiahol v rozhodujúcom období dva roky pred zaradením do evidencie.

Skúste sa dohodnúť so zamestnávateľom, ale odvody mu v žiadnom prípade neplaťte.

S prianím pekného dňa,
Lenka