Manžel na materskej v ochrannej 7-dňovej lehote po výpovedi. Ako postupovať?

Zodpovedané
23. jún 2023

Dobrý deň,

manžel je v skúšobnej dobe a v priebehu júla chce podať výpoveď a nastúpiť na materskú dovolenku s našou dcérou. Ja som aktuálne na rodičovskej dovolenke. Po výpovedi bude v 7-dňovej ochrannej lehote a chceme ju využiť na rýchle podanie žiadosti o materské v Sociálnej poisťovni. Na ich stránke som zistila, že je potrebné k žiadosti doložiť aj potvrdenie o odňatí rodičovského príspevku. Na stránke ÚPSVaR som sa ale dočítala, že majú 30-dňovú lehotu na vydanie rozhodnutia o odňatí rodičovského príspevku.

Ako teda postupovať v takomto prípade?

Predpokladám, že Sociálna poisťovňa nebude akceptovať žiadosť bez rozhodnutia o odňatí. Ak to nevyriešime do 7 dní od výpovede, manželovi zanikne nárok na materskú.

Mám si podať žiadosť o odňatie RP skôr?

Dá sa to?

My nevieme presný dátum, kedy nastúpi na materskú, a preto nevieme vyplniť ich žiadosť.

Ďakujem

Dobrý deň,

doklad o tom, že matka dieťaťa nepoberá na území SR rodičovský príspevok si zabezpečí pobočka Sociálnej poisťovne.

Rozhodujúce je, aby matka dieťaťa požiadala o odňatie rodičovského príspevku najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatňuje nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka