Môže ísť na OČR s vnúčaťom starý rodič, ktorý s nami nežije v jednej domácnosti a je už na dôchodku?

Zodpovedané
1. feb 2024

Dobrý deň,

chcem sa informovať ohľadom OČR.

Môže ísť na OČR s vnúčaťom starý rodič, ktorý s nami nežije v jednej domácnosti a je už na dôchodku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ošetrovné je nemocenská dávka poskytovaná z dôvodu osobného a celodenného ošetrovania:

  • chorého príbuzného v priamom rade - rodič, starý rodič, prastarý rodič, dieťa, vnúča, pravnúča...,
  • chorého dieťaťa, ktoré nie je príbuzný v priamom rade - osvojené alebo zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu, vlastné alebo osvojené dieťa manžela/manželky,
  • chorého súrodenca,
  • chorého manžela, chorej manželky,
  • chorého rodiča manžela (manželky).

Na OČR môže ísť babka, pokiaľ je nemocensky poistená. Ak je zamestnaná, tak môže poberať OČR aj popri dôchodku.

Ak nemá zamestnanie, nie je teda nemocensky poistená, nárok na OČR nevznikne.

S prianím pekného dňa,
Lenka