Môže ísť SZČO babka na OČR s vnukom, ktorého matka je na predĺženej rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
4. mar 2024

Dobrý deň,

som na predĺženej rodičovskej dovolenke kvôli dlhodobo nepriaznivému zdravotnému stavu dieťaťa. Syn ochorel a s ním aj ja. Som slobodná mama.

Môže lekárka vypísať OČR aj na moju mamu, teda babku, ktorá je SZČO?

Nebude to problém, keď som s ním doma a nechodím do práce?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ošetrovné je nemocenská dávka poskytovaná z dôvodu osobného a celodenného ošetrovania:

  • chorého príbuzného v priamom rade - rodič, starý rodič, prastarý rodič, dieťa, vnúča, pravnúča...,
  • chorého dieťaťa, ktoré nie je príbuzný v priamom rade - osvojené alebo zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu, vlastné alebo osvojené dieťa manžela/manželky,
  • chorého súrodenca,
  • chorého manžela, chorej manželky,
  • chorého rodiča manžela (manželky).

Na OČR môže ísť babka, pokiaľ je nemocensky poistená, t.j. platí povinné odvody do Sociálnej poisťovne za SZČO. Môže poberať OČR aj popri dôchodku. To, že ste doma vy ako matka sa neskúma.

Ak neplatí odvody do Sociálnej poisťovne a nie je teda nemocensky poistená, nárok na OČR nevznikne.

S prianím pekného dňa,
Lenka