Môže si manžel uplatniť vrátenie dane na manželku ako odpočítateľnú položku?

Zodpovedané
18. jan 2023

Dobrý deň,

v minulom roku som končila so synom kvôli jeho zdravotným problémom predĺženú platenú rodičovskú dovolenku. Bola som s ním doma, kým nedovŕšil 6 rokov. Poberala som mesačne okolo 300 eur za 7 plných mesiacov, ku koncu RD som mala už pracovnú dohodu na 300 hodín s výslednou sumou 1400 eur spolu za 5 mesiacov. Strhávali mi odvody, má mi byť vrátená daň. V decembri som už bola evidovaná na úrade práce.

Môže si manžel uplatniť vrátenie dane na manželku ako odpočítateľnú položku?

Ak áno, iba za dobu, počas ktorej som bola so synom na rodičovskej dovolenke?

Môžem si zarátať aj tú dohodu?

Je nutné, aby som si podala zvlášť daňové za seba kvôli pracovnej dohode a manžel cez svojho zamestnávateľa požiada o vrátenie dane aj za môj rodičovský?

Alebo sa to dá všetko spolu naraz u jeho zamestnávateľa - rodičovské aj dohoda?

Ďakujem

Dobrý deň,

manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku:
Do vlastného príjmu manželky sa započítava príjem zo závislej činnosti - pracovný pomer, dohoda. Od vlastného príjmu manželky sa odpočíta poistné na povinné sociálne, zdravotné poistenie zamestnanca.
Štátne sociálne dávky sa nezapočítavajú sa do vlastného príjmu manželky - rodičovský príspevok.

Nezdaniteľnú časť na manželku následne vypočítate:
4186,75 eur - vlastný príjem manželky a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca. Ak mal syn 6 rokov napr. v máji, tak spĺňate 5 mesiacov a nie je podstatné, či ste počas RD pracovali. Aj na UP záleží od kedy ste boli. Napr. splníte nárok na 7 mesiacov:
[(4 186,75 - vlastný príjem manželky: 12) x 7 mesiacov]

Za seba si podáte Daňové priznanie zvlášť.

S prianím pekného dňa,
Lenka