Môžem sa nahlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, aj keď som už evidovaná na úrade?

Zodpovedané
12. máj 2024

Dobrý deň,

dieťa nastupuje v septembri do škôlky. Chcela by som s ním ostať ešte doma zopár mesiacov, nech nemusíme s mužom hneď plátať choroby očrkami. Chcela by som sa na zdravotke hlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov.

Budu za mňa odvádzané odvody do zdravotky aj sociálky?

Môžem sa nahlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, aj keď som už evidovaná na úrade?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste evidovaná na ÚPSVaR, môžete zostať na ÚPSVaR aj naďalej, až do času kým budete potrebovať. Štát platí na zdravotné poistenie za osobu, ktorá je evidovaná na ÚPSVaR.

Ak by ste neboli na ÚPSVaR, v zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie.

Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka