Môžem uplatniť property management do výdavkov pri dani z prenájmu nehnuteľnosti?

Zodpovedané
10. júl 2022

Dobrý deň,

je možné uplatniť property management do výdavkov pri dani z prenájmu nehnuteľnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ prenajímate nehnuteľnosť bez živnostenského oprávnenia, môžete si ako daňový výdavok uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti, ako sú napr. výdavky na energie (energia, teplo, voda), vrátane výdavkov na ostatné služby.

Ostatnými službami, súvisiacimi s prenájmom nehnuteľnosti, sú najmä:

Odvádzane odpadovej vody, osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov v dome, používanie výťahu, kontrola a čistenie komínov, odvoz popola, smetí a splaškov, čistenie žúmp, vybavenie bytu spoločnou televíznou a rozhlasovou anténou, internet.

Ak by ste nehnuteľnosť zaradili do obchodného majetku, potom by ste si mohli ako daňový výdavok uplatniť:

Výdavky na obstaranie prenajímanej nehnuteľnosti (formou odpisov), výdavky na technické zhodnotenie (ustanoveným spôsobom), výdavky na jej opravy a udržiavanie, iné súvisiace výdavky spojené s používaním nehnuteľnosti, (najmä výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti ako výdavky na energie), výdavky na poistenie prenajímanej nehnuteľnosti, daň z nehnuteľností, výdavky týkajúce sa úhrad vlastníka bytu a nebytových priestorov v dome do fondu prevádzky, údržby a opráv, úroky z úverov a pôžičiek na zakúpenie prenajímanej nehnuteľnosti.

Ak teda prenajímate nehnuteľnosť bez živnostenského oprávnenia tak služba formou property management ako daňový výdavok je ťažko obhájiteľná.

https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn...

S prianím pekného dňa,
Lenka