Môžu manželovi neschváliť materské kvôli nezrušenému rodičovskému príspevku?

Zodpovedané
19. okt 2023

Dobrý deň,

od 8.9.2023 by som mala byť na materskej dovolenke. Rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne mi zatiaľ neprišlo. Tehotenský príspevok mám schválený.

Potrebujem zrušiť poberanie rodičovského príspevku od 8.9.2023, ale na ÚPSVaR mi bolo povedané, že k žiadosti mám dať aj rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne, keď mi príde. Žiadosť som ešte nepodala, nakoľko čakám na rozhodnutie.

Manžel by chcel nastúpiť na materskú dovolenku so starším dieťaťom od 16.10.2023. V podmienkach sa píše, že si SP overí alebo doloží papier o nepoberaní rodičovského príspevku, čo zatiaľ nemáme.

Môžu mu neschváliť materské kvôli tomu, že nemáme ešte zrušený rodičovský príspevok?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, požiadať o odňatie rodičovského príspevku je potrebné najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka