Môžu nám na účet chodiť peniaze z firmy, v ktorej nie sme zamestnaní?

Zodpovedané
24. mar 2022

Dobrý deň,

manželov bývalý kolega je v exekúcii, ale našiel si zamestnanie. Nechce však, aby mu výplata chodila na jeho účet. Preto poprosil môjho manžela, či môže uviesť jeho účet, aby mu z tých peňazí niečo zostalo.

Môže byť pre nás z toho nejaký problém, keď nám na účet budú chodiť peniaze z firmy, v ktorej nikto z nás nie je zamestnaný?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka exekúcie: Exekútor prostredníctvom Sociálnej poisťovne zistí, kto povinnému (dlžníkovi) vypláca mzdu. Exekučný príkaz sa doručuje povinnému a zamestnávateľovi (platiteľovi mzdy) do vlastných rúk. Od tohto momentu je platiteľ mzdy povinný vyplácať exekútorovi sumy zrazené zo mzdy povinného.

Zrážky zo mzdy sa vykonávajú z čistej mzdy povinného (z nej sa odpočíta základná nepostihnuteľná suma na povinného a na vyživovanú osobu). Až po odpočítaní exekučnej zrážky pošle zamestnávateľ zamestnancovi peniaze na účet, ktorý uvedie - nemusí byť vlastníkom účtu - zbytok mzdy.

Ideálne riešenie pre všetkých by bolo dať si vyplatiť mzdu v hotovosti. Neviem, či má vlastný účet zablokovaný, alebo sa bojí prípadnej blokácii.

Skúste mu dať prečítať nasledujúci link:
https://ficek.sk/blokacia-bankoveho-uctu-22773
Je to právna poradňa, príp. zadať otázku tam.

S prianím pekného dňa,
Lenka