Musím nastúpiť do zamestnania hneď ako syn dovŕši 3 roky?

Zodpovedané
12. dec 2022

Dobrý deň,

21.2.2023 bude mať syn 3 roky. Keď som s ním bola tehotná, tak od začiatku som bola na PN kvôli rizikovému tehotenstvu. Snažíme sa o druhé dieťatko.

Ak by som ešte dovtedy otehotnela, koľko si musím odpracovať v práci, aby som mala po RD opäť nárok na materskú?

Budem mať nárok na platenú PN, ak by som musela opäť byť na rizikovej PN, aj keby som prešla z RD na PN?

Musím nastúpiť naspäť do zamestnania od dovŕšenia 3 rokov veku syna, čiže od 22.2.2023?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám neskončí pracovný pomer, ste na MD/RD, tak toto obdobie sa Vám bude počítať do potrebných 270 dní a nárok na materskú budete mať.

Aj nárok na PN. Tu postačí jeden deň odpracovať, alebo čerpať dovolenku. RD Vám skončí 22.02.2023 a vtedy by ste sa mali vrátiť do zamestnania, resp. čerpať dovolenku.

S prianím pekného dňa,
Lenka