Ostane mi tá istá výška materského, keď nestihnem reťazový pôrod?

Zodpovedané
23. apr 2024

Dobrý deň,

tento rok mi končí prvá RD. Žiaľ, druhé dieťa sa nedarí. Som zamestnaná na TPP na neurčito od roku 2017.

Pochopila som správne, aj keď sa nestihne reťazový pôrod, výška materského sa zachová v týchto prípadoch?

1. Ak do konca RD otehotniem a nástup na MD bude ešte v tomto roku a obdobie medzi koncom RD a nástupom na MD "vykryjem" iba PNkou, ÚPSVaRom či neplatenou RD (neviem či syna príjmu do škôlky a v práci to nevyzerá "ružovo").
2. Ak do konca RD otehotniem a nástup na MD bude až v ďalšom roku, po skončení RD odpracujem deň prípadne vyčerpám dovolenku a potom pôjdem na PN, ÚPSVaR či neplatenú RD.
3.) Ak do konca RD neotehotiem po skončení RD odpracujem deň príp. vyčerpám dovolenku a potom pôjdem na PN, ÚPSVaR či neplatenú RD. A snáď sa podarí otehotnieť v ochrannej lehote.

Nenašla som prípady ako to je, keď som osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

akonáhle budete mať príjem medzi prvou materskou a druhou materskou, už sa nebude jednať o reťazový pôrod a nová materská môže, ale nemusí byť v takej istej výške ako predchádzajúca.

1. Pokiaľ pracovný pomer bude trvať a po skončení RD do nástupu na novú MD budete PN, PN neovplyvní výpočet materskej a nová materská nebude nižšia ako predchádzajúca.

2. Záleží kedy otehotniete, kedy nastúpite na materskú a či pracovný pomer bude trvať. Možností je veľa.
Uvediem možnú verziu: Pracovný pomer sa neukončí, skončí Vám RD v 2024, odrobíte 1 deň, hneď pôjdete na PN a na materskú nastúpite v roku 2025, materská bude už počítaná z jedného odrobeného dňa v 2024.Môže byť v inej výške. Vy už nestihnete nastúpiť na materskú v roku 2024, keby áno, v tomto prípade bol by predpoklad, že by materská nebola nižšia ako predchádzajúca.

3. Ak sa ukončí pracovný pomer, vy pôjdete na ÚPSVaR otehotniete v ochrannej dobe, je viacero možností. Ak odpracujete pred skončením pracovného pomeru aspoň deň, alebo budete čerpať dovolenku (odporúčam), a na materskú nastúpite v 2025 z ochrannej lehoty, materská sa bude počítať z roku 2023 z predpokladaného VZ. (pracovný pomer začal 1.1.2023 alebo skôr, a skončí sa počas roka 2024, nástup by bol z ochrannej lehoty).

4. Ak by ste boli registrovaná ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov = v tomto období nemáte aktívne nemocenské poistenie. Tam potrebujete byť v ochrannej lehote, aby Vám vznikol nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka