PN v tehotenstve a ukončenie pracovného pomeru. Kto za mňa odvádza odvody?

Zodpovedané
22. aug 2022

Dobrý deň,

som v 10. týždni tehotenstva a lekár ma vypísal na PN. Následne mi zamestnávateľ oznámil, že mi končí pracovná zmluva o 10 kalendárnych dní.

Lekár má pravdepodobne nechá na PN dlhšie ako 10 dní, lebo je to potrebné.

Keď mi zamestnávatel nepredĺži zmluvu a som na PN, tak kedy bude 10. deň čo by za mňa mala prebrať nemocenské sociálka a ja dostanem výpoveď.

Kto za mňa odvádza odvody?

Ak sa so zamestnávateľom dohodnem na predĺžení zmluvy, ale ostanem na PN odvádza za mňa odvody on?

Má so mnou nejaké finančné náklady?

Iba hľadám dôvod prečo by mi nemal predĺžiť zmluvu čo by ho to stálo a čo mňa. Čo je výhodnejšie.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

odvody za Vás počas PN od prvého dňa zamestnávateľ už neplatí. Platí ich štát.

PN Vám prvých 10 dní vypláca zamestnávateľ, ostatné dni sociálna poisťovňa, pokiaľ pracovný pomer trvá. Ak by pracovný pomer skončil skôr, napr. o 6 dní, tak za 6 dní Vám platí PN zamestnávateľ, ostatné dní platí už sociálna poisťovňa.

Mali ste pracovný pomer na dobu určitú, alebo ste ešte boli v skúšobnej lehote? Informovali ste zamestnávateľa o tehotenstve? Ak nie, v tom prípade môže s Vami ukončiť pracovný pomer. Neviem aká situácia u Vás nastala.

S prianím pekného dňa,
Lenka