Vplyv živnosti na výpočet materskej zo zamestnania. Ako postupovať?

Zodpovedané
12. máj 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na špecifický prípad. Partner by ma chcel vystriedať na materskej koncom roka 2023. Doteraz bol zamestnaný na TPP, teda bude mať splnených 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky. Od cca polky mesiaca prechádza na živnosť.

Chceli by sme, aby sa mu materská počítala zo zamestnania z roku 2022. V prípade, že sa tesne pred nástupom, (aby mal aktívne nemocenské poistenie), zamestná u nového zamestnávateľa, (prípadne sa prihlási na dobrovoľné poistenie, neviem, čo je výhodnejšie) a bude u neho menej ako 90 dní, materská sa počíta z predchádzajúceho kalendárneho roka, teda 2022.

Ako do toho vstupuje živnosť?

Narúša nejakým spôsobom výpočet materskej, kde bude ako vymeriavací základ braný rok 2022?

Potrebuje ju pred žiadosťou zrušiť/pozastaviť?

Alebo tým, že pôjde o novú živnosť a nemá ešte povinné odvody do SP, si ju môže naďalej ponechať aktívnu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pre nárok na materské je potrebné mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom a mať aktívne nemocenské poistenie.

Ak by sa po skončení pracovného pomeru časom prihlásil na dobrovoľné poistenie, rozhodujúce obdobie je z DNP a nie z predchádzajúceho pracovného pomeru. A to ak by DNP platil menej ako 26 týždňov, tak sa materské určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu - minimálneho VZ platného v danom období. Ak by DNP trvalo dlhšie ako 26 týždňov, rozhodujúce obdobie sa určí z VZ, z ktorých by platil DNP.

Ak by sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, a to bez PN, OČR, tak rozhodujúce obdobie by bolo obdobie od vzniku nemocenského poistenia, (začiatok TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom by začal poberať materskú. Čiže z nového pracovného pomeru.

Ak by sa poistné na nemocenské poistenie u nového zamestnávateľa platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Pokiaľ sa za SZČO (živnosť) neplatia povinné odvody do sociálnej poisťovne, tak SP živnosť do výpočtu materskej nebude vôbec brať do úvahy. Zrušiť sa vôbec nemusí, v prípade, ak otec (manžel), vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, keď pracuje. V tom čase sa však o dieťa nesmiete starať vy - matka.

S prianím pekného dňa,
Lenka