Zahŕňa sa kreditový príplatok do výpočtu pandemickej OČR?

Zodpovedané
1. dec 2022

Dobrý deň,

pracujem v školstve a pred nástupom na materskú dovolenku mi bol schválený zamestnávateľom kreditový príspevok. Od novembra som prešla po rodičovskej na pandemickú OČR.

Vypočítava sa zo mzdy, ktorú by som dosiahla v mesiaci november 2022?

Počas rodičovskej som nemala žiadny príjem zo zamestnania.

Zahŕňa sa kreditový príplatok do výpočtu pandemickej OČR?

Môže mi zamestnávať zrušiť kreditový príplatok skôr ako uplynie lehota na jeho plynutie?

Akým spôsobom môžem zistiť, z akej výšky mi bol stanovený vymeriavací základ?

Ďakujem

Dobrý deň,

mzdám v školstve sa venujem minimálne. Kreditový príplatok vstupuje do zdaniteľného príjmu, z ktorého sa odvádzajú odvody.

Pri OČR sa denný vymeriavací základ vypočíta ako podiel vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období a počtu kalendárnych dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie sa určí podľa toho, kedy začalo nemocenské poistenie, z ktorého sa dávka priznáva.

Ak by ste nemali vyplatený kreditový príspevok a v roku 2021 nemali žiaden vymeriavací základ z dôvodu RD, ošetrovné sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Ja by som sa na Vašom mieste informovala u Vašej mzdárky na presný postup ako by uviedla tento kreditný príplatok, v akej výške by bol priznaný a či by bol rozpočítaný na konkrétne dni - aký počet dní, alebo či len na 1 deň. Podľa toho by závisela výška Vašej OČR. Či Vám môžu zrušiť kreditový príplatok, to by ste mohli nájsť v kolektívnej zmluve. V nej bývajú presné stanovené postupy.

S prianím pekného dňa,
Lenka