22 mesačný syn má problém so spánkom. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
24. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom spánku môjho 22 mesačného syna. Donedávna zaspával cez deň v nosiči. Inak som ho uspať nevedela, keďže v postieľke nezaspal. Toto nám celkom vyhovovalo, zaspal väčšinou tak do 30 minút.

Aši týždeň má ale problém s denným spánkom. Nezaspí v nosiči, v aute a ani v kočíku. Je vidno, že je unavený, zíva, pretiera si očká. Ale nezaspí. Vydrží do večera, zaspí cca o 20:30, ale je už veľmi unavený.

Je to v poriadku?

Pred spánkom v nosiči sme mali rituál, že po obede sme si v izbe pustili uspávanku, ešte sa trochu pohral a potom zaspinkal. To vedel spať aj 3 hodiny.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

potreba spánku u batoľaťa sa pohybuje v intervale 11 - 14 hodín v priebehu 24 hodín. Je to samozrejme individuálne. Vo veku vášho synčeka je mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú spánok. Postupne sa stáva samostatnejším, vykazuje viac pohybu a rozvíja aj poznávacie a sociálne zručnosti. To všetko sú výrazné zmeny, ktoré môžu mať vplyv na kvalitu ako aj množstvo spánku.

Navrhovala by som vám, aby ste dodržiavala rituál obedného spánku respektíve oddychu. Skúste sa znova vrátiť do izby, pustite si uspávanku, prečítajte rozprávkovú knižku, pohladkajte ho, pobozkajte a uložte do postieľky.

V nej môže mať pri sebe knižky či zopár hračiek, s ktorými sa hrá kľudnejšie hry. Nenúťte ho spať, ale nechajte ho nech skúsi zaspať samostatne. Ak na neho príde spánok, bude mať všetky podmienky, aby mohol zaspať.

Ak nezaspí, tak aspoň si oddýchne, uvoľní sa. Je možné, že začne spávať na obed len pár dní v týždni, alebo spánok úplne opustí. To všetko je v poriadku.

Prajem príjemné dni.