6 ročná dcéra sa pri hre pocikáva. Ako jej máme vysvetliť, že musí hru prerušiť a ísť na wc?

Zodpovedané
13. jún 2020

Dobrý deň,

dcérka mala v máji 6 rokov a od septembra ide do školy. Problém je, že sa v zápale hry pociká. Vôbec jej to nevadí. Je schopná tak ostať až do večera, keď si to nevšimnem skôr.

Nie je to o tom, že by nevedela, že jej treba cikať. Len sa bojí, že ju napr. kamaráti nepočkajú, že jej niečo ujde. Proste nestihne odbehnúť na záchod, aby o nič neprišla.

Občas sa pociká aj v noci, ale to naozaj len ojedinele. To by som pochopila. Bojím sa, že bude s tým mať problém aj v škole.

Ako jej vysvetliť, že keď jej treba ísť cikať, tak musí prerušiť hru a musí ísť na wc?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže v popise problému neuvádzate ako ste s dcérkou problém riešila, ponúknem celkové uchopenie problému.

Predtým ako budete s dcérkou rozprávať o tom, že je tu problém, vyberte si jeden týždeň na to, že budete sledovať ako často prejavuje signály na záchod a či aj naň skutočne ide. Znamená to mať ju tie dni stále na očiach. Zistíte tak jej prirodzený rytmus cikania. Na základe toho by ste mohla navrhnúť pravidelné odchody na záchod napr. vždy pred odchodom a po návrate domov, pred a po jedle,... Ide o vytvorenie podporných bodov k pripomenutiu vyprázdnenia, čím by získala dostatočne častý návyk, ktorý vytvorí prevenciu “cvrknutia si“ do gatiek.

Zapojte aj škôlku a vysvetlite im, že s dcérkou chcete vyriešiť problém s cikaním. Zistite či ho majú aj v škôlke, informujte sa ako ho riešia. Ak s ňou nič neriešia, môžete sa popýtať ako často deti chodia hromadne na záchod. Poproste ich či by ju mohli pár dní sledovať a zistiť či keď prejavuje signály, že jej treba cikať(prekrížené nohy, „stískanie“) aj ide na záchod. Ak nie, je potrebné sa dohovoriť s učiteľkami, aby ju tam poslali.

Potom s dcérkou láskavo (bez výčitiek a posudzovania) komunikujte o probléme. Rozprávajte sa, že nie je pre jej kožu zdravé, aby ostávala v kontakte s močom, ktorý vylučuje nepotrebné látky z tela. Ak má rada knižky, filmy o tele môžete si o tom aj niečo preštudovať🙂 Čiže preto s ňou chcete riešiť ako sa postarať o to, aby bola suchá.

Navrhnite preventívny rytmus chodenia na záchod a dohodnite si upozorňujúci signál, ktorý sa jej páči a budete ho používať. Taktiež jej pomôžte nájsť spôsob, ako môže požiadať kamarátov i pani učiteľku v škôlke o trpezlivosť, aby na ňu počkali, keď potrebuje ísť na záchod.

Oceňujte každý jeden dcérkin krok, snahu aj keď nekončia úspechom. Za neúspech nekarhajte, neobviňujte, ale ukazujte, že chyba je súčasťou učenia, ktorá pomáha vymyslieť ako nácvik návyku vylepšiť. Raz vznikne zvyk a už nebude musieť na cikanie myslieť. Treba len trpezlivo nacvičovať. Tým jej preukazujete dôveru v to, že je schopná uspieť.

Nech sa darí!