Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

výrazný hnev a prejavy frustrácie sú znakom jeho vývoja. Ide o proces ďalšieho sebauvedomovania a samostatného fungovania vo vonkajšom svete mimo rodiny.

Dieťa v tomto veku začína viac hľadieť na svojich rovesníkov a hľadá si svoje miesto medzi nimi. Ide o náročný emočný proces vytvárania pocitu spolupatričnosti, teda pri budovaní nových vzťahov a vlastnej pozície v rámci školského kolektívu, ako aj zvládanie novej životnej role žiaka. Preto si to tak výrazne ventiluje.

Vaše úplné prijatie pomocou empatického počúvania je najviac, čo mu môžete v jeho stave ponúknuť.

Pomôže mu zvedomovať si proces, ktorý prebieha a uvedomiť si, že sa vlastne posúva. Okrem prijatia sa držte skúmavého postoja pri počúvaní, nemusíte hovoriť. Spojenie zjavne lepšie udržíte mimoverbálne v jeho momentálnej fáze. Dôležité je udržiavať v sebe dôveru, že on má v sebe všetko, čo potrebuje a vy ste len zrkadlo, v ktorom on na seba nahliadne. Buďte úprimne zvedavá na, čo príde. Týmto budete vyžarovať vieru, že život funguje, potrebuje to čas.

Čo sa týka ustráchanosti, vychádza jednak z jeho zneistenia, o ktorom sme hovorili vyššie.
Okrem toho k tomu prispieva aj citlivosť, ktorú ste spomenula. Vníma oveľa väčšie množstvo a intenzitu pocitov, s ktorými pochopiteľne nevie, čo má robiť, lebo na to ešte nemá ani aparát, ani zručnosti.

Cielene sa s ním hrajte hry na uvoľnenie vnútorného nepokoja, teda tie pri ktorých sa nasmeje. Vankúšová vojna, naháňanie, kde ho necháte sa vyšmyknúť a on stále uteká a sa smeje.

Trávte veľa času v zeleni (park, les), ktorá všeobecne upokojuje.

Večer sa rozprávajte o tom, čo zažil, čo ho prekvapilo, rozosmialo, zaujalo. Ak by nechcel hovoriť, porozprávajte mu niečo , čo vy ste zažila a bolo pre vás príjemné. O tom príjemnom hovorte aspoň 20 sekúnd, aby si zapamätal jeho mozog, že okrem ťažkých vecí zažívame aj príjemné. Takto môžete pomalinky meniť jeho vnútorné nastavenie.

Verím, že niečo Vás inšpiruje. Ak by ste potrebovala viac je potrebné ísť do individuálnej diskusie.

Držím palce a prajem krásny deň.