9 ročného syna zaujíma všetko zakázané a nemá potrebu byť dobrým človekom. Čo máme robiť?

Zodpovedané
5. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Som rozvedená a mám 9 ročného syna. S manželom som sa rozviedla, keď mal syn 3 roky pretože ho viac zaujímali počítačové hry ako ja a syn.

Keď mal syn 9 mesiacov, išla som do práce a syna som nosila k opatrovateľke. Po roku sme sa začali pri malom s manželom striedať. Ja denná - on nočná a opačne. Zistila som však, že kým som ja v robote, manžel s ním sedel pri počítači a hrával bojové hry. Na 3 roky šiel syn normálne do škôlky. Už v škôlke s ním boli problémy, mal problém počúvnuť učiteľky, bil deti, mal agresívnejšie sklony a podobne.

Keď mal 4 roky, našla som si partnera, úžasného muža aj otca. S ním máme spoločnú dcérku, ktorá má teraz 5 rokov a je to živý anjel.
Syn šiel do školy po odklade. V škole začali ďalšie problémy, neustále poznámky pre zlé správanie, konflikty s deťmi, sklamanie a hlavne za nerešpektovanie pravidiel. Učenie mu ide dobre.

Chodíme k psychologičke, teda boli sme už u troch. Boli sme aj u psychiatričky, tá navrhuje lieky, ale tie ja odmietam. bojím sa že sa to ešte zhorší alebo mu to z dlhodobého hľadiska poškodí srdce, pečeň. Bola mu stanovená iba jediná diagnóza - ADHD, ale ja s tým celkom nesúhlasím, pretože syn keď chce, vie byť úplne normálny, vydrží byť pozorný.

Môj partner má veľmi rád deti a má na ne trpezlivosť väčšiu ako ja. Ale aj tak je so synom problém. Neustále robí zlé veci, hnusné, keď ho nevidíme, ubližuje svojej sestre, ktorá je naozaj dobručká, vyháňa ju zo svojej izby, provokuje ju, len aby potom ona dostala krik a on sa tvári že nič neurobil. Ale keď mu to vyhovuje, volá ju do izby.
Neustále klame, nič už nechce robiť, len hrať mobil, čo mu veľmi dovoľovať nechceme. Nechce sa s ničím hrať, všetko zakázané poruší, za všetko je drzý, hnevá sa, uráža.

Jediný s kým vychádza, tak je môj partner. Ale aj ten už na neho prestáva mať tú svoju trpezlivosť. Keď je pod jeho dohľadom, všetko je ok, ale akonáhle sa partner otočí, syn už poruší pravidlo. Zneužíva moju dôveru a lásku, máva so mnou a mňa to psychicky ubíja. Stále mi hovorí, že ja mu nerozumiem, že on sa narodil zlý a on aj bude zlý. Ja mu opakujem, že to nie je pravda, že ako malý bol veľmi dobrý, neplakal veľa, pekne spinkal atď a on stále dookola to isté.

Berie omega mastné kyseliny a iné bežné vitamíny - C, D.. sladkostí neje veľa. Spí dobre, papá dobre. Kojený bol 2 roky, pôrod spontánny. Ja ocka už nemám, s mamou nemám žiaden vzťah, ona je alkoholička a trpí depresiami, niekedy si myslím, že syn to má dedičné.

Mám dobrú prácu, dobré postavenie, vyštudovanú VŠ. Každý mi hovorí, že syn potrebuje veľa lásky a trpezlivosť, ale už nevládzem. Predvčerom sa tĺkol päsťami po hlave, pretože sme mu povedali že si nemôže kúpiť čo chce. Videla som to u neho prvýkrát a ostala som úplne šokovaná z toho.
Dokonca mi povedal, že keď ho nahneváme tak on si v hlave myslí že máme ísť do P.... že náš tatík je K..., ja P... a podobne...(povie to len tými začiatočnými písmenami) všetky zle nápady keď je s kamarátmi alebo spolužiakmi sú stále z jeho hlavy, s inými deťmi má konflikty. Dokonca nemá problém sa aj pobiť.

Biologický otec ho berie každé 2 týždne, chce k nemu chodiť lebo u neho má playstation, ale otec sa mu nevenuje a tam má tiež stále problém, že nedodržiava žiadne pravidlá.

U nás doma sa pravidlá proste musia dodržiavať. My nepovoľujeme. Nemôžem povedať že sme príliš prísni, neustále chodíme s deťmi von, za zážitkami. Kým nebola corona, syn chodil na športové krúžky, mal ich veľmi rád ale samozrejme, aj tam mal problémy so správaním.

Veľmi sa bojím, čo bude ďalej a že z neho bude narkoman alebo agresor. Zaujíma ho všetko zakázané ovocie viac než iné deti a nemá potrebu byť dobrým.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o súbor problémov, ktoré so synom riešite. Na tejto platforme iste nie je priestor sa do niečoho väčšieho púšťať.

To, čo vidím ako dôležité je, prijímať syna takého aký je a uvedomiť si pritom, že správanie nie jeho identita. Ide len o zakódovanú správu o tom, čo v skutočnosti zúfalo potrebuje. Potrebuje vedieť, že aj keď momentálne je zneistený a nedarí sa mu spolupracovať, že vy mu dôverujete. Dôverovať sa dá tomu, že život funguje a váš syn má v sebe zakódovanú výbavu zručností a vlastností, s ktorými ho zvládne. Výrazne potrebuje budovať sebadôveru a sebaistotu.

Ako to účinne robiť? Môžete sa niečo dozvedieť napríklad na takejto prednáške:
https://efektivne-rodicovstvo.sk/kalendar/kurzy...

Alebo sa môžeme stretnúť aj individuálne http://martina.vagacova.sk/

Napriek tomu, že ste už pochodili veľa psychológov, dovolím si odporučiť špecialistu na problémy, ktoré opisujete: https://matejstepita.sk/deti-mladez-rodina/

Pekný deň želám.