Ako ísť na dieťa, ktoré nemá rado dotyky?

Zodpovedané
1. feb 2020

Dobrý deň,

mám 6 ročného syna, ktorý od malinka nemal veľmi rád objímanie, maznanie. Nechce sa nechať objať. Zvyčajne ujde, alebo sa vyšmykne.

Len výnimočne, keď je v dobrej nálade, tak mi dovolí ho objať na pár sekúnd. Akože mi spraví láskavosť. Nikdy nemal rád sedieť mi na kolenách (napr. pri čítaní, ako to robím bežne s mladším synom a ten si to užíva). Keď napr pri čítaní sedíme na gauči a ja sa k nemu pritisnem, alebo si chcem položiť ruku okolo jeho ramien, tak sa automaticky okamžite odsunie o pár centimetrov ďalej.

Keď sa hnevá a kričí pre niečo (má hnevlivú a dráždivú povahu), tak nehrozí, aby som ho zobrala do náručia a chlácholila. Začne kopať a hnevať sa ešte viac.

Myslím, že vníma, že sa snažím mu dáko pomôcť, ale reálne mu to nepomôže. Skôr naopak.

Existujú deti, čo nepotrebujú objímanie a dotýkanie?

Alebo to potrebuje, len tá jeho náročnejšia povaha mu v tom bráni?

Napr. pri zaspávaní mi sám podá ruku, aby som ho držala, alebo sa kúsok aj pritúli. Mala som náročný pôrod, akútny CS a potom ho rozdýchavali.

Môže to súvisieť?

Ako reagovať, keď on dotyky odmieta?

Mám ho nechať tak, alebo sa snažiť napriek tomu aspoň na chvíľkové objatie za deň?

Ja sa rada objímam, moji dvaja mladší synovia tiež.

Ďakujem

Dobrý deň,

fyzický kontakt je jedným z najjednoduchších prejavov lásky dieťaťu. Avšak každý máme svoje preferencie. Prejavy lásky rozhodne všetci potrebujeme, pre potvrdenie našej hodnoty. Preto je dôležité preskúmať, kedy respektíve „akým spôsobom“ sa váš najstarší syn cíti milovaný.

Nebojte sa ho opýtať: „Kedy vieš, že ťa mám rada? Čo vtedy robím? Čo ti robí radosť?“

Je možné, že pre neho je to práve samostatný čas len s vami, pri nejakej jeho obľúbenej činnosti. Dokonca môže ísť aj o nejaký fyzický kontakt ako napr. hra, že sa spolu pasujete, alebo písanie na chrbát, alebo večerné škrabkanie.

Vyskúšať sa dá aj taká hra, že s humorom ho budete naháňať s tým, že ho chytíte a nepustíte a chvíľu ho podržíte a potom necháte vyšmyknúť. Podmienka je, že ho to baví a smeje sa.

Takto si môže zvykať na príjemnosť fyzického kontaktu a uvoľňovať napätie, ak nejaké voči fyzickej blízkosti má.
Akceptujte jeho voľby a čas, ktorý potrebuje na nájdenie svojich spôsobov prejavenia blízkosti. Pozorujte ho a počúvajte pozorne, aby ste sa dostávala do jeho sveta. Pamätajte si mená jeho kamarátov, dôležité udalosti, záujmy a pravidelne sa pýtajte na tieto veci, aby chápal, že je vo vašom živote dôležitá osoba, a že ho máte rada takého aký je.

Prajem vám príjemné dni.