Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako odučiť dvojročného syna, aby si nepchal všetko do nosa?

Zodpovedané
Starostlivosť o batoľaPsychomotorický vývojBatoľa
1. mar 2020

Dobrý večer,

syn bude mať 2 roky a posledné týždne si stále niečo pchá do nosa, napr. maličký kúsok papier, kúsok rohlíka. Je to strašné a ani na sekundu ho nesmiem spustiť z očí. Je to dosť náročné, keďže aj ja som len človek (stačí, že si len idem umyť ruky a využije hneď situáciu a už si tam niečo dá).

Dohovárame mu, že to nesmie robiť, že do nosa nič nepatrí. Aj sme zvýšili hlas na neho, aby vedel, že to čo urobil je zlé, ale nepomáha to. Keď má niečo v nose, zvykne aj ukázať, že tam niečo má, alebo sa to snaží vybrať. A to je hneď znamenie, keď vieme, že si tam niečo dal.

Ako ho to odučíme?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

deti do troch rokov si rady strkajú malé predmety nielen do nosa, ale aj iných otvorov tela. Ide o príťažlivé skúmanie. Ak chceme toto správanie ovplyvniť je potrebné sa vyhnúť boju o moc medzi vami a synom. To znamená neokrikovať ho a netrestať. To by mohlo viesť k zvýšeniu intenzity neželaného správania.

Preto v prvom rade by sa nemali v jeho okolí voľne nachádzať drobné predmety. Treba dávať pozor aj na hračky s malými časťami a ich dostupnosť len za prítomnosti dospelého.

Skúste sa so synom zamerať na činnosti, ktoré využívajú prsty: pasovanie predmetov rôznych tvarov do náležitých otvorov, hranie sa s prstovými bábkami, prenášanie vecí ako žeriav, na slona: čo dokáže robiť chobotom?

Ak potrebujete odstrániť z nosa predmety vyberajte ich len vtedy, ak idú ľahko uchopiť, alebo trčia von. V opačnom prípade radšej navštívte lekára, ktorý má na to nástroje a môže ošetriť prípadné poranenie.

Držím palce a prajem veľa trpezlivosti a ostražitosti.