Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako reagovať na výkyvy správania 13 ročného dievčaťa?

Zodpovedané
2. feb 2021

Dobrý večer,

naša rodina je vcelku harmonická žiadne problémy vzťahové alebo finančne. Mame 3 dcéry 29 (tá už s nami nebýva) 28 (tá u nás býva s partnerom a dvoma deťmi ch: 4r,d:1r) a 13 ročnú.

Po kontrole jej telefónu sme našli správy akoby štvorročného synovca najradšej zabila a my sme zdochli a podobne. Komunikuje takto s jedinou kamarátkou, s ktorou je v častom kontakte asi posledný rok.

Doma sa takto neprejavuje, nie je vulgárna a ani agresívna. V škole sa veľmi zhoršila a nechodí ani na online vyučovanie To sme zistili až teraz. Verili sme jej a nekontrolovali sme ju.

Pri konfrontovaní sa nijako nevyjadrila. Nič, žiadna odpoveď. Len hlúpy pohľad mimo. Keď som sa jej opýtala, či si je vedomá toho, čo písala, tak len na mňa krivo pozrela.

Prečo sa dcéra takto správa?

Čo nám odporúčate?

Ako máme s ňou komunikovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša dcérka prežíva vývojové obdobie puberta, ktoré je náročné samo o sebe. Prináša množstvo pochybností zo samej seba, dynamickú fyziologickú premenu a prestavbu mozgu. To všetko obnáša aj zvýšenú citlivosť a frustráciu, a teda aj menšiu odolnosť voči akejkoľvek záťaži. K tomu všetkému pribudlo vzrastajúce napätie zo zmeny súvisiace s Coronou.
Ide o záťaž, ktorú práve jej veková kategória znáša najťažšie. Preto je potrebné ju výrazne podporiť a pomôcť jej najmä nájsť spôsoby uvoľňovania stresu a aspoň občasného aj osobného kontaktu s kamarátkou. To znamená niekde vonku v prírode s rúškom a rozostupom, aby sa mohli porozprávať, pretože oni si najlepšie porozumejú. Tak vypustia nátlakovanú zlosť a krivdu z momentálneho limitovaného kontaktu s vrstovníkmi a spôsobu života celkovo.

Potrebuje najmä vaše pochopenie a podporu. Zamerajte sa na to, aby dcérka cítila, že máte o ňu skutočný záujem a stojíte o ňu ako o človeka. To predovšetkým znamená tráviť s ňou čas iba vy a ona na pravidelnej báze (aspoň raz do týždňa). Vykonávajte spolu to, čo si ona želá, čo má rada. Neposudzujte to a buďte v tom s ňou naplno. Len tak pochopíte kto vaša dcéra v skutočnosti je. Buďte zvedavá, skúmajte jej inakosť a diskutujte s ňou o tom prečo to tak má, ako veci robí, čo ju na tom priťahuje, čo jej to prináša.

Vytvárajte si mentálny priestor v hlave na ukladanie informácií o tom, čo práve prežíva, ako sa volajú jej kamarátky a kamaráti, čo ju trápi a čo nadchýňa.
Nechajte si od nej poradiť vo veciach typu, čo kúpiť povedzme otcovi na narodeniny, čo si všimla, že má rád.

Oceňujte každú jej snahu, pokrok, či príspevok pre spoločné dobro rodiny, či všeobecne komukoľvek. Vždy prejavujte vďačnosť za akúkoľvek pomoc, príspevok. Reflektujte a popisujte jej konštruktívne správanie.

Tieto tipy by mali viesť ku prehĺbeniu vašej vzájomnej dôvery vo vzťahu s dcérkou , zvýšia jej sebaistotu a sebavedomie, čo povedie k väčšiemu pokoju a spolupráci.
Toto všetko sú len tipy, ktoré nenahradia hľadanie podstaty celej šírky problematiky s dcérkou. To nie je pochopiteľne na tejto platforme možné, a preto ak máte záujem môžete ma kontaktovať ohľadne individuálneho poradenstva, môžete sa prihlásiť na Kurz efektívneho rodičovstva pre rodičov detí od 9+ , kde spolu s rodičmi, ktorí riešia podobné problémy môžete rozvíjať potrebné komunikačné zručnosti, ako aj pochopiť hlbšie vašu dcérku a jej správanie.

Príjemný večer želám