Ako rozdeliť pozornosť medzi deti?

Zodpovedané
8. máj 2020

Dobrý deň,

máme tri deti vo veku 2,5 roka, 6 a 7 rokov. Tri dievčatá, každá je iná.

Ako rozdeliť pozornosť a venovať sa každej z nich?

Ako dať každej to, čo potrebuje?

Ako sa vyznať v tej rozdielnosti prejavov, ktoré potrebujú každá inak, aby sa cítili ľúbené a prijímané?

Akým spôsobom viesť a usmerňovať ich vzťah medzi sebou, aby sa navzájom rešpektovali, pomáhali si?

Chcem, aby aj v budúcnosti mali pekné sesterské vzťahy.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

všetci si uvedomujeme, že každý z nás je absolútne jedinečná bytosť. To je práve východisko k tomu, aby sa súrodenci cítili rodičom rozoznaní a taktiež mali istotu, že sú pre neho aj dôležitý. Čo vám k tomu pomôže?

Predovšetkým fyzická prítomnosť v ich životoch. Je dobré, aby ste sa denne hoc aj len 10 minút venovala výhradne každému z dievčat. Tým, že sa pristavíte a ak vám dovolí zapojíte sa do jej aktivity, či sa len porozprávate. Takáto nečakaná pozornosť jej potvrdí, že na ňu myslíte.

Majte vyhradené „miesto v hlave“ pre každú z nich. To znamená, že poznáte mená ich kamarátiek. Pamätajte si problematické veci, ktoré práve riešia či výrazné zážitky, na ktoré sa ich pýtate.

Rozlišujte prioritné prejavy náklonnosti a pozornosti u každej z nich a snažte sa aspoň raz za deň ich uplatniť.
Raz za mesiac strávte špeciálny čas s každou osamote a robte spolu činnosť, ktorú si dané dieťa želá. Špeciálny čas nech je hodinka.
Zároveň nikdy dievčatá neporovnávajte a nedávajte ich sebe navzájom za príklad. Podporili by ste tým súrodeneckú rivalitu a pocit uprednostnenia niekoho.

Ak sa niektorá sťažuje na nespravodlivosť, nezaoberajte sa argumentovaním o tom, že to nie je pravda, ale pýtajte sa na jej potrebu. Napríklad, ak by prišla jedna s ponosou, že tú a tú máte radšej, povedzte jej: To ma veľmi mrzí, že si to myslíš. A podľa čoho ťa to napadlo? alebo Ako by to vyzeralo, keby to bolo pre teba v poriadku?

Pokiaľ v rodine vytvoríte láskavú a rešpektujúcu atmosféru, budujete si vzťahy s dievčatami na báze rovnocennosti a zodpovednosti zažívajú to, čo potom budú uplatňovať aj medzi sebou. Konflikty sú prirodzenou súčasťou rodiny a vznikajú aj ako súčasť dospievania každej z nich.