Ako uspať štvormesačné dieťa, aby sa netrápilo?

Zodpovedané
2. feb 2021

Dobrý večer,

máme štvormesačného syna a nevieme si rady s večerným uspávanim.

Syn je plne dojčený. Od narodenia zaspával celkom dobre a aj zvládal prespať noc len s 1 prebudením.

Nás večer prebieha takto. Kúpanie, potom masáž a maznanie sa. Dojčím ho na posteli, kde zvyčajne aj zaspí. Predtým sme ho preložili do postieľky a spal ďalej, občas sa trochu prebudil ale hladkaním sa dal uspať.

Teraz sa ale zobudí a nechce byť ani v postieľke ani sa nosiť na rukách. Nepomáha hojdanie, hladkanie ani spev či chodenie po byte. Začne veľmi plakať. A jedovať sa. Napína sa a bráni. Či už je na rukách alebo v postieľke.

A tak skúšame zase po chvíli si s ním ľahnem. Niekedy sa ukľudní ale zvyčajne to nepomôže. Zaspí až keď sa úplne unavy a doslova ho vypne. Celý tento proces trvá aj 3 hodiny a mne je ľúto že sa tak trápi.

Mával aj koliky ale pri nich nosenie pomáhalo. Skúšala som aj šatku tam je chvíľku dobre a potom to isté.

Dávali sme mu rúčky k telu lebo sa nimi neustále budil. Po nočnom papaní som mu nechávala rúčky voľnejšie aby si ich po čase sám vytiahol keď bude chcieť.

To sme skúšali zmeniť. Rúčky ma voľné a je to to isté. Celkovo sme skúšali zmeniť večerný postup a nepomohlo. Cez deň spáva celkom dobre.

Ako mu pomôcť, aby sa mu dobre zaspávalo a netrápil sa?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za podrobný popis. Nevyčítala som z vášho textu či synčeka po nočnom zobudení kojíte. Z napísaného zrejme nekojíte a snažíte sa mu pomôcť zaspať rôznymi spôsobmi. A tak budem vychádzať z toho, že večer Váš synček zaspáva pri kojení na Vašej posteli s Vami. V noci keď sa prebudí, nachádza sa bez vás vo svojej postieľke.

Veľa malých detí túži mať mamu pri sebe, aj v noci. Nemusia byť ani hladné či smädné a chýba im len mama. A keďže sa synček upokojuje pred spaním aj kojením, mohli by ste skúsiť ho zobrať priložiť k prsiam. Možno ani nebude veľa piť a len sa upokojí vašou blízkosťou a zaspí. A spokojne bude spať ďalej, kým zasa nezistí, že je sám.

Ak vám tento postup nepomôže, ostáva len robiť v podstate to, čo robíte doteraz. Patrí zrejme k tomu malému percentu detí, ktoré majú citlivú nervovú sústavu a prežívajú nočný výlev emočného nepokoja. Je potrebné ho prečkať.

Dieťa nepoškodí ani si ho nepamätá. Myslite na to, že ide o dočasnú záležitosť, ktorá skončí tak ako kolika.

Prajem veľa sily.