Ako vysvetlím 5 ročnej dcére, že aj keď sa ľúbime, tak nemusí byť na mne nalepená?

Zodpovedané
4. okt 2019

Dobrý deň,

mám 5 ročnú dcérku, ktorá býva často so mnou doma. Väčšinu roka býva chorá, teda okrem leta.

V poslednej dobe začína byť na mňa veľmi naviazaná a začína to byť nepríjemné. Ona stále hovori ako ma najviac ľúbi. Chce sa túliť a pusinkovať ma. Na tom by nebolo nič zvláštne, ale ona stále celý deň mi to vraví. A to hocikde a v hocikedy. Samozrejme jej to opätujem.

Keď má potrebu potúliť sa, tak ju o to neoberám. Venujem sa jej, nemôže mať pocit nedostatku lásky.

Ako jej vysvetliť, že aj keď sa ľúbime, tak nesmie byť na mne nalepená?

Nechcem zraniť jej city, ale ako dieťa bola oveľa menej závislá ako teraz. Pred dvoma rokmi vydržala bezomňa aj tri dni počas víkendu u babky. Keď je u babky teraz, tak sa pýta domov o pár hodín.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vo veku 5 rokov nastáva prirodzene ďalšia vývinová fáza osamostatňovania sa dieťaťa. Je sprevádzaná zvýšenou hladinou frustrácie. Zväčša sa prejavuje nevhodným správaním. U Vás práve zvýšenou potrebou uisťovania sa prostredníctvom Vašej fyzickej blízkosti, ako zdroja bezpečia a istoty. Je to prirodzená odpoveď.

Pomáhate jej tým, že dostáva uistenie prejavmi lásky aké potrebuje. Zároveň aj naďalej dôsledne komunikujte svoje potreby: priestor a čas osamote. Nedohovárajte, nevysvetľujte zameriavajte ju na to, čo konštruktívne môže robiť. Znamená niečo samostatne, niečo čo má rada, čo ju baví. Pomôžte jej navádzajúcimi otázkami tipu: Máš chuť niečo vyrábať alebo pohybové? Rozhodni sa.

Potom jej povedzte, že aj vy idete robiť to a to, avšak sama. Povedzte, že teraz sa budete sústrediť na svoje a nebudete s ňou ani komunikovať, povedzme tak 15 minút a ukážte jej to na hodinách, nech si to sleduje.

Aj keď sa bude snažiť prerušovať tento čas, jasne a láskavo povedzte: Mám ťa rada a zároveň potrebujem kľud pre seba. Je to dôležité a nevyhnutné, aby som sa ti neskôr mohla venovať. Je v poriadku, že aj ty si sama robíš svoje veci. A potom sa vráťte k svojim činnostiam a nenechajte sa vyrušovať.

Pochopiteľne to nebude jednoduché, bude dobiedzať, ale práve jasnou hranicou a láskavým postojom jej dáte najavo, že aj takto je to v poriadku. Odkaz, ktorý dávate je: My to spolu zvládneme.

Prajem Vám veľa trpezlivosti.