Cvrkanie u dvojročného syna. Ako máme pokračovať?

Zodpovedané
7. sep 2020

Dobrý deň,

náš dvojročný syn bol odplienkovaný 3 týždne dozadu. Po týždni sa začal pekne pýtať, nehoda sa mu stala výnimočné. Išli sme však na týždeň k starým rodičom a on sa prestal pýtať. Až keď bol pocikaný, tak povedal, že ide na nočník. A to mu zostalo.

Zase ho stále prezliekame. Mal tam viac podnetov a ľudí okolo seba, tak sme mysleli, že len zabudne. Lenže teraz sa nepýta vôbec, iba keď ho dáme na nočník, tak sa vyciká, alebo sa pociká.

Ako máme pokračovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

proces dozrievania močového mechúra je biologická záležitosť a nie je možné ho urýchliť. Zbytočným tlakom je dieťa konfrontované s pocitmi zlyhania, ktoré nemá ako ovplyvniť. Pokiaľ váš syn nemá žiaden fyziologický problém, biologické hodiny vám ukážu, kedy je už zrelý.
Zmena prostredia nielen u detí, ale aj u dospelých prináša výzvu nastaviť sa na miesto a ľudí, kde je to inak ako doma, teda v primárne bezpečnom prostredí. To môže vplývať aj na pozastavenie procesu, teda na iný rytmus u starých rodičov.

Výčitky, kritika, a iné formy nerešpektujúcej komunikácie nepodporia sebadôveru dieťaťa potrebnú k zvládnutiu situácie. Synovi môžete byť nápomocní tým, že keď sa pociká, situáciu zoberiete vecne s konštatovaním, že je mokrý, a preto sa treba dať do poriadku.

Buďte láskaví a empatickí. To znamená, ak súcítite budete vedieť či ho máte podporiť slovne či objatím, alebo len konštatujete, čo sa stalo. Váš prijímajúci postoj plný dôvery vysiela podporu, že všetko spolu zvládnete.

Nech sa darí a prajem príjemné dni.