Je škôlka prínosná pre trojročné dieťa?

Zodpovedané
Materská školaPredškolák (3 - 6 rokov)Psychomotorický vývoj
30. jún 2020

Dobrý deň,

mám dcérku, ktorá bude mať v auguste 3 roky. Chceme ju dať od septembra do škôlky. Avšak ja som stále na rodičovskej s mladšou 6 mesačnou dcérkou. Mám teda pochybnosti, či dať staršiu dcérku do škôlky, keďže by mohla ostať doma s nami a trávili by sme spolu veľa času.

Zatiaľ nechodila do jaslí a ani do škôlky. Vyhľadáva kontakt s rovesníkmi, rada sa s nimi hrá a spĺňa kritériá pre prijatie do našej škôlky (samostatné jedenie, obliekanie, žiadne plienky).

Nakoľko by bola pre ňu teraz škôlka prínosná?

Aké sú výhody/nevýhody nechať ju ešte pol roka alebo rok doma?

Taktiež si myslím, že jej doma nedokážem vytvoriť taký program aký by potrebovala v tomto veku, keďže máme doma ešte bábätko a v rodine nemáme deti v jej veku.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Vaša dcérka, tak ako ju popisujete sa vyvíja zdravým spôsobom. Vývoj dieťaťa je riadený individuálnym načasovaním a jedinečnou výbavou každého človeka. Najväčšou podporou a zdrojom inšpirácie sú bezpečné vzťahové osoby, teda rodičia. Prostredníctvom nich dieťa odzerá a učí sa rozumieť fungovaniu vo svete, ale aj sebe samému.

Preto v bezpodmienečne prijímajúcej a bezpečnej atmosfére domova má vytvorené najlepšie podmienky pre svoj rozvoj. Rovesníci sú síce zaujímaví v hre a budovaní sociálnych zručností, ale čas, ktorí s nimi reálne potrebuje stráviť môže byť saturovaní hrou vonku na ihrisku, v materskom centre. Deti sa častokrát hrajú v tomto veku skôr vedľa seba ako spolu, keďže majú oveľa viac práce s naplnením svojich individuálnych potrieb. Škôlka ako Inštitúcia s akokoľvek prijímajúcim a rešpektujúcim prístupom nie je schopná nahradiť rodiča. Nemá priestor pre individuálny prístup k napĺňaniu potrieb dieťaťa.

Čo sa týka programu pre dcérku, ktorý ste schopná poskytnúť, nie je treba mať žiadne obavy. Je potrebné, aby bola obklopená inšpiratívnym prostredím. Najlepšími hračkami sú kreatívne materiály ako papier, nožnice, handričky. Všetko, čo ju nezabáva samé, ale ona s danými vecami tvorí na svoj spôsob. Zapájanie do vašich činností, domácich prác. Jednoducho život sám je dostatočným zdrojom možností.

Rozhodnutie je v konečnom dôsledku na vás, spoliehajte sa na vlastnú intuíciu, keďže vy poznáte dcérku najlepšie.

Prajem príjemný deň.