Môže 20 mesačné dieťa pochopiť rozdielne pravidlá doma a u starých rodičov?

Zodpovedané
17. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dodržiavania základných pravidiel v domácnosti.

Syn je veľmi rozumný a učenlivý. Veľa vecí si dá vysvetliť. No stačí jedna návšteva u svokry a potom s ním zápasím aj týždeň. U nás doma platia prísne pravidlá. Napr. ozdôb sa nechytáme, nesťahujeme vianočný stromček, kvetinky iba polievame, ale netrháme.

Svokra mu však všetko dovolí a otvorene všetkým rozpráva o tom, ako mu ona všetko dovoľuje. Dokonca ho pobáda aj k niektorým činnostiam ako napr. chytať dekorácie, trhať listy kvetinkám.

Žiadala som ju, aby to nerobila a aj môj muž jej to povedal. No i napriek tomu si robí po svojom a iba to okomentovala, že jej to nevadí a že u nej to robiť môže.

Po jednej návšteve, keď syna nabádala k týmto činnostiam mu už týždeň vysvetľujem a dohováram, že sa to nemôže. Syn plače, vrieska. Potom to deň - dva nerobí, potom znova skúša.

Ako mám postupovať?

Máme prestať k svokre chodiť?

Môže 20 mesačné dieťa pochopiť rozdielne pravidlá doma a u starých rodičov?

Už som ju pristihla ako nechala syna, aby sa hral s manikúrovými nožničkami a pozerala sa a neho. Až keď som skríkla, tak mu ich zobrala. Dovolí mu chodiť aj do dielne a môže si z nej hocičo zobrať.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vo veku vášho dieťaťa je prirodzenou hnacou silou správania objavovanie sveta, skúšanie, čo a ako funguje .Je prirodzené, že ho zaujíma všetko. Rovnako je prirodzené, že ak ho niečo v tejto činnosti obmedzuje začne sa hnevať. Plač a vrieskanie sú potom spôsob ako sa s hranicou vyrovnáva. Preto sa aj po príchode od svokry dožaduje voľnosti, ktorú mu ona dopraje. Čo vo svojej podstate nie je problém ak sa pritom stará o jeho bezpečnosť a dodržiava pravidlo neubližovania druhým, sebe a nepoškodzovania vecí.

Váš synček nemá dostatočne vyzretý mozog, aby rozlišoval rôzne pravidlá na rôznych miestach. Používa však intuíciu a emóciu pomocou, ktorej sa rozhoduje a potom jeho správanie môže vyzerať ako logicky premyslené, ale nie je to tak.

Myslím si, že je dôležité mať vzťah so starými rodičmi, a preto by som v návštevách pokračovala, možno v obmedzenej forme.. Ak ťažko zvládate nastavovanie hraníc po návšteve, tak skúste, aby radšej oni chodili k vám, kde by mali rešpektovať vaše domáce pravidlá.

Najlepšie ak to komunikuje manžel, pre neho to pravdepodobne bude menej náročné.

Prajem príjemný deň.