Prečo sa dvojročný syn pocikáva u starých rodičov?

Zodpovedané
30. dec 2020

Dobrý deň,

syn má 2 roky a 4 mesiace a od leta je bez plienky cez deň. Doma sa krásne pýta, je veľmi rozumný. Akonáhle ideme na návštevu k starým rodičom, tak sa začne sa pocikávať.

Sme tam stále s nim, má tam svoj nočník, aj tak sa pocikáva. Potom to trvá aj doma a to tak, že nie len cvrkne, ale normálne ciká cez tepláky. Boli sme trpezliví, lebo on je rozumný a všetko chápe. Ale stále je to takto.

Musíme ho nanovo učiť na nočník, keď sa od nich vrátime. Starkí sú na neho dobrí a je mu tam dobre. Mysleli sme, že pri hre sa tam zabudne, má viac ľudí okolo seba. Ale trvá to aj po návrate domov.

Ako máme postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ovládanie samostatného vylučovania je pomerne zložitá fyziologická záležitosť, je individuálna a má svoje trvanie ako aj výzvy. A to, čo popisujete je jedna z nich. Ako postupovať?
Láska v spojení s rešpektom je kombináciou, ktorá vedie k spolupráci rodiča s dieťaťom. Je tomu tak preto, že láska navádza rodiča, aby prijímal dieťa také ako je, aby sa pozeral na veci aj z pohľadu dieťaťa a rešpektoval jeho fyziologické predispozície..

Rešpekt znamená prijať situáciu tak ako je. Zmeny prežívame každý inak. Synček pravdepodobne nemá žiaden fyziologický problém vzhľadom na to, že už chodenie na nočník zvládal. Žiadne vonkajšie stimuly ( odmeny a tresty) nepomôžu trvalému riešeniu. Rešpekt pomáha synčekovi vnímať pochopenie rodiča, a tak má ochotu spolupracovať. Pre syna je dôležité, aby cítil, že nie je v tom sám, že veríte, že sa postupne chodenie na nočník naučí.

Preto, keď príde k tomu, že sa pociká empaticky odpovedajte, rozhodne ho neposudzujte, nekritizujte ani nevyčítajte. Povedzte mu, že rozumiete a spýtajte sa ho, čo potrebuje. Potom ho nechajte nech robí, čo najviac úkonov samostatne. Vy mu len asistujte. Môžete mu povedať, že je úplne v poriadku vycikať sa do nočníka alebo na záchod a nech to na budúce vyskúša.

Skonštatujte, že bude mať menej roboty s upratovaním po sebe. Uistite ho, že raz to príde a aj on bude používať nočník či záchod.
Berte to ako jednu z vecí, ktorú syn potrebuje zvládnuť ako bežnú súčasť života.

Pekné dni prajem.