Existuje prechodná alergia?

Zodpovedané
17. okt 2019

Dobrý deň,

moja trojročná dcéra je atopik a trpí častými infektami horných dýchacích ciest. Do kolektívu je zaradená od 2 rokov. Pred pár týždňami prekonala nejakú brušnú virózu, zvracala a prestala tolerovať kravské mlieko. To sme jej dočasne vysadili, mala aj nádchu.

Po pár dňoch začala mať okamžité alergické reakcie, žihľavku, a to po zjedení alergénnych potravín (orechy, paradajky, ovocie). Imunologička odporúčala diétu.

Čo znamenajú tieto reakcie?

Môže jej organizmus zareagovať hystericky pri inej záťaži na imunitný systém?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri atopickom ekzéme existuje akútna a kľudová fáza. Je možné, že pokiaľ sa nachádza v akútnej fáze vplyvom prekonanej infekcii a aj zmenou počasia, reaguje precitlivene na všetky hlavné alergény.

V tomto období sa odporúča eliminačná diéta. Je možné, že sa budete s touto fázou stretávať častejšie kým nezačnete zohladňovať diétu pre atopikov dlhodobo.

Zdravie pokožky je odrazom hrubého čreva, preto sa tento problém rieši vnútorne a vonkajšie riešenia (koritkoidné maste a krémy) sú len doplnkové v závislosti od stavu. Pokiaľ je ekzém na rukách alebo iných miestach, ktorý je v kontakte s vonkajším okolím, môžu cez ranky ekzému prechádzať alergény z ovzdušia do krvi, kde s nimi reaguje imunitný systém a alergie tak vznikajú ľahšie.

Pri eleminačnej diéte sa zotrváva podľa individuálneho stavu a po zlepšení sa opatrne zaraďujú potraviny späť. S týmto procesom vám rada pomôžem prostredníctvom konzultácií.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/