Môže sa 7 mesačná dcéra úplne vyliečiť tak, že nebude nejaký čas v kontakte s alergénmi?

Zodpovedané
4. aug 2020

Dobrý deň,

dcéra má 7 mesiacov a už v prvom mesiaci jej bola diagnostikovaná detská seborea. Neskôr dermatitída a atopický ekzém. Nič z toho sa u nás rodičov, ani starých rodičov nevyskytuje.

Dieťa bolo plne kojené. Dnes je stále kojená a dostáva aj zeleninové príkrmy. Vylúčila som zo stravy všetky možné alergény ako je sója, mlieko, cukry, všetky mliečne výrobky, lepok, zeler, rajčiny, papriku a jej pokožka sa takmer úplne vyčistila, no niekedy sa objavia ešte vyrážky. Následne skúmam, že čo som zjedla a zo stravy to hneď vylúčim.

Môže sa dcéra úplne vyliečiť tak, že nebude nejaký čas v kontakte s alergénmi?

Čo mám urobiť, aby sa jej stav zlepšil?

Je šanca vyliečenia sa pred nástupom do škôlky?

Čo je príčinou jej stavu?

Ďakujem

Dobrý deň,

predispozícia na ochorenia, ktoré spomínate sa dedí všeobecne. To znamená, že ak má jeden z rodičov len obyčajnú alergiu na peľ, u dieťaťa to môže atopický ekzém.

Pri alergiách sa nededí konkrétna alergia, ale predispozícia na tieto poruchy imunity. Taktiež môžu byť prejavy, kvôli disbalancii ťrevného biómu, ktorý dieťa získava pri pôrode matky.

Pri prirodzenom pôrode z pôrodných ciest a pri sekcii z kože matky a nemocničného prostredia.

Na druhej strane tráviaci trakt a imunita sa u dieťaťa dlho vyvíja. Ak sa vám takto pekne a včas podarilo stav stabilizovať, pokračujte v opatreniach. Uvidíte ako sa bude situácia vyvíjať.

Zlepšenie stavu môžete ovplyvniť častým pobytom na čerstvom vzduchu a podávaním probiotík. Taktiež psychickou pohodou okolia, v ktorom dieťa vyrastá.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/