Môže sa dcéra úplne vyliečiť tak, že nebude nejaký čas v kontakte s alergénmi?

Zodpovedané
30. júl 2020

Dobrý deň,

dcéra má 7 mesiacov a už v prvom mesiaci jej bola diagnostikovaná detská seborea. Neskôr dermatitída a atopický ekzém. Nič z toho sa u nás rodičov, ani starých rodičov nevyskytuje.

Dieťa bolo plne kojené. Dnes je stále kojená a dostáva aj zeleninové príkrmy. Vylúčila som zo stravy všetky možné alergény ako je sója, mlieko, cukry, všetky mliečne výrobky, lepok, zeler, rajčiny, papriku a jej pokožka sa takmer úplne vyčistila, no niekedy sa objavia ešte vyrážky. Následne skúmam, že čo som zjedla a zo stravy to hneď vylúčim.

Môže sa dcéra úplne vyliečiť tak, že nebude nejaký čas v kontakte s alergénmi?

Čo mám urobiť, aby sa jej stav zlepšil?

Je šanca vyliečenia sa pred nástupom do škôlky?

Čo je príčinou jej stavu?

Ďakujem

Dobrý deň,

testy, ktoré spomínate, sú testy na celiaku. Ak vám vyšiel pozitívny výsledok z krvi a máte pozitívnu genetiku aspoň na jednej z alel, odporúča sa bezlepková diéta.

Ťažkosti po konzumácii múky alebo lepku nemusíte priamo pozorovať. Celiakia má rôzne formy a nie je to alergia. Tým myslím to, že pri alergii je reakcia vždy pri celiakia sa prejaviť nemusí.

Celiakia je však autoimunitné ochorenie, ktoré vzniká zatiaľ z neznámych príčin a ak nie je liečená následky môžu byť zápalové, funkčné alebo onkologické ochorenia tráviaceho traktu. Preto je veľmi dôležité stav konzultovať s ošetrujúcim lekárom a riadiť sa jeho pokynmi.
Píšete že máte ťažkosti s histamínom. Práve tam vidím prepojenie s celiakiou.

Často tu píšem, že intolerancia histamínu vzniká v dôsledku ochorenia čriev. Enzým diaminoxidaza sa nachádza čo vrchnej vrstve čreva a ak dôjde k poškodeniu sliznice čreva , enzým stracs funkciu.
Množstvo však môže ostať zachované.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/