Trojmesačný syn má reflux. Mal by piť bezlaktózové mlieko?

Zodpovedané
22. jún 2020

Dobrý deň,

môj trojmesačný syn od narodenia grcká. Nekojím od začiatku, v nemocnici pil Nutrilon Ha. Vraj také dávali. Doma som dávala najprv obyčajný Nutrilon, no grcal stále, tak na odporúčanie pediatričky, keďže aj dcéra mala reflux, som prešla na Nutrilon AR. Ale nerobil mu dobre, tak sme zmenili na Sunar AR a aj tak grcal stále rovnako. Z Beba AR tiež.

Boli sme na ultrazvuku, potvrdili reflux a vylúčili pylorus.

Doktor povedal, že z toho vyrastie, mám dávať naďalej Sunar AR v malých dávkach často.
Lenže on zvracia aj po troch hodinách, kedy by mal piť druhu dávku, z neho ešte ide prvá.
Nemá žiadne iné problémy, bruško neboli, stolicu má pravidelnú.

Aké vyšetrenie si mám pre neho pýtať?

Môže to byť príznak neznášanlivosti mlieka.

Ďakujem

Dobrý deň,

reflux do troch mesiacov u bábätiek je možné pokladať za normálny.

Čo sa týka príčiny, je možné že zle znáša laktózu alebo mliečnu bielkovinu. Tráviaci trak sa ešte stále formuje. Avšak pri takto malých deťoch sa formuje aj imunitný systém a nie je možné relevantne zmerať protilátky proti týmto alergénom.
Pediatrička by mala nasadiť symptomatickú liečbu a problém sa snažiť vyriešiť. Pri kojení by bol postup iný.

Pomôcť by mohli však určité opatrenia. Je dobré ak bábätko spáva na vyvýšenom, vhodné je podložiť matrac v postieľke do vyššej polohy.

Ak po papaní nosíte bábätko na polohu tigríka alebo v nosiči/v šatke. Snažte sa posilniť tráviaci trakt probiotikami bez obsahu mliečnej bielkoviny, prípadne s lekárom nájsť kvapky, ktoré reflux zmiernia.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/