6-týždňová dcérka sa narodila s defektom komorového a predsieňového septa. Bude potrebovať operáciu?

Zodpovedané
11. apr 2024

Dobrý deň,

moja 6-týždňová dcérka sa narodila s defektom komorového a predsieňového septa vo veľkosti 3 mm. Mala aj otvorený ductus 1,5 mm, dostala liečbu Digoxin 1 kapsula ráno a 1 večer. Na kontrole v 3 týždňoch mala dierky vo veľkosti 2 a 2,2 mm a ductus do mm. Po následnej kontrole na kardio lekár nasadil 2 capsule ráno a 1 večer plus Verospiron 1/4 ráno a večer. Digoxin cez víkend neberie.

Po dnešnej kontrole sú dierky opäť vo veľkosti 3 mm a ductus 1,5 mm. Kardiológ mi to vysvetlil, že ako vyrástla, tak sa dierka zväčšila.

Je to zlé?

Bude potrebovať operáciu?

Dcérka pekne papá. Za 2 týždne pribrala 300 g, je plne dojčená.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

komorové defekty sa môžu spontánne uzavrieť, väčšinou to býva do 1 roka života. V prípade, že dcérka momentálne prospieva, nie je defekt závažný.

Pomery v srdiečku sa môžu do 3 mesiaca od narodenia zmeniť. Doporučujem pravidelné kontroly prospievania dieťaťa a echokardiografické kontroly srdca.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/