Ako je možné, že defekt predsieňového septa nebolo vidno už počas tehotenstva?

Zodpovedané
9. máj 2023

Dobrý deň,

bola by som rada za Váš názor k nižšie uvedenej situácii.

Naša 2,5-ročná dcérka má VCHS a vy sám ste ju ako 3,5-mesačnú operovali, tak som pri druhom tehotenstve bola viac sledovaná.

Absolvovala som rovnako ako pri prvej dcérke aj špeciálne vyšetrenie plodu srdca u MUDr. Grochala v Martine a ten na srdiečku druhej dcérky nič nezistil.

Po narodení jej srdiečko pozrel aj kardiológ v pôrodnici a poznamenal, že je všetko v poriadku a dal nám pre istotu kontrolu o mesiac u našej rajónnej kardiologičky. Iba uviedol, že mala ešte otvorený perz.ductus.

Po mesiaci ju teda pozrela kardiologička, ductus bol už zatvorený, ale našla jej 6 mm defekt predsieňového septa, o ktorom doteraz nebola nikde ani zmienka.

Následne o dva mesiace na kontrole bol už defekt 4 mm a teraz opäť na kontrole po 2 mesiach bol rovnaký. Pre istotu jej predpísala 0.015 mg Digoxinu a kontrola v júni.

Je šanca, že sa defekt zrastie?

Dcérka má momentálne 5 mesiacov.

Ako je možné, že defekt nebolo vidno už počas tehotenstva?

Má VCHS vplyv aj na rečový vývin dieťaťa?

A samotná operácia srdiečka?

Ďakujem

Dobrý deň,

jedná sa o malý/nezávažný defekt predsieňovej prepážky. Pri takýchto malých defektoch je šanca, že dôjde k spontánnemu uzáveru, najčastejšie do 1,5 roka.

Ak sa neuzavrie do 3 rokov života, treba zvážiť intervenčný výkon. U každého normálneho plodu je defekt medzi predsieňami otvorený počas celého tehotenstva a uzatvára sa spontánne po narodení.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/