V 21. týždni bola zistená bradykardia plodu. Má takéto bábätko šancu na normálny vývin?

Zodpovedané
5. apr 2023

Dobrý deň,

na morfologickom ultrazvuku v 21. týždni nám bola zistená bradykardia plodu, 70 - 80 úderov za minútu. Ostatné orgány a merania boli v poriadku. Boli sme už aj na prenatálnej echokardiografii v Bratislave. Tam nám povedali, že ide o raritný prípad, nejde o AV blokádu. Napísali, že príčinou je pravdepodobne moje autoimunitné ochorenie štítnej žľazy.

Má takéto bábätko šancu na normálny vývin?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

bude nutné opakovane sledovať plod prenatálnym ultrazvukom až k termínu pôrodu, či jeho srdiečko funguje dobre.

Po pôrode, v prípade pretrvávania pomalej frekvencie srdca môže byť nutná hospitalizácia bábätka v Detskom kardiocentre s cieľom posúdenia nutnosti liečby.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/