Je možná kúpa pozemku aj bez toho, aby vlastníci riešili predkupné právo?

Zodpovedané
7. máj 2023

Dobrý deň,

pri našom pozemku je nevyužívaná parcela, ktorá má viac majiteľov (mŕtvy, nedohľadateľný a aj žijúci). Tento pozemok je ako trávnatý porast v obci a je tam aj malý pozemok vedený ako stavebný. Tiež má samozrejme tých istých majiteľov.

My by sme chceli odkúpiť od niektorého vlastníka podiel. Teda aj od viacerých, ak by sa podarilo. Jedna pani nám povedala, že s tým nemá problém a rada nám ho predá.

Je to možné aj bez toho, aby vlastníci riešili predkupné právo?

Jeden z majiteľov je totiž taký pozemkový špekulant, ktorý sa snaží vykúpiť všetko, čo sa podarí.

Je možné to nejako obísť (napr. darovacou zmluvou)?

Ďakujem

Dobrý deň,

predkupné právo sa rieši zo zákona, kde s predajom nemusia súhlasiť všetci vlastníci. Majú však právo odkúpiť podiel, resp. by im mal byť ponúknutý zo strany iného vlastníka.

Aj pred samotným darovaním je potrebné ho najprv osloviť s možnosťou odkúpenia.

Čo sa týka mŕtvych a nedohladateľných majiteľov, tak s tým by som sa obrátila na SPF, ktorý má tieto pozemky v správe a spravuje ich. Dajú sa odkúpiť alebo prenajať dlhodobo.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com