Je možné odkúpiť pozemok, ktorý je vo vlastníctve cirkvi?

Zodpovedané
7. máj 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom odkúpenia pozemku.

Je možné odkúpiť pozemok, ktorý je vo vlastníctve cirkvi?

Stanovuje si cenu cirkev alebo odhadca?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné odkúpiť ktorýkoľvek pozemok, pokiaľ je uvedený na liste vlastníctva v katastri nehnuteľností.

Cirkev vystupuje ako právnická osoba a je klasickým spôsobom uvedený ako vlastník v podiele 1/1.

Znalecký posudok vyhotovený znalcom sa požaduje zvyčajne vtedy, ak sa na kúpu pozemku čerpajú finančné prostriedky z hypotekárneho úveru. Teda ak je to potrebné na jeho financovanie.

Inak je cena stanovená dohodou, ponukou zo strany cirkvi.

Určite by som odporúčala zistiť si informácie. Ak by boli niektoré veci, postupy u nich inak upravené, aby ste túto informáciu mali vopred, teda priamo od konkrétnej cirkvi ako majiteľa pozemku.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com