Je možné potrebné plány a dokumenty vyhotoviť dodatočne?

Zodpovedané
19. máj 2023

Dobrý deň,

rád by som sa na Vás obrátil s prosbou o poradenstvo vo veci čiernej stavby na pozemku a jej následnej legalizácií a uvedenia na "poriadok". Stavba sa nachádza v oblasti s druhým stupňom ochrany prírody, konkrétne v oblasti Bielych Karpát.

Je možné z Vašej strany potrebné plány a dokumenty vyhotoviť dodatočne?

Link na nehnuteľnosť: https://www.nehnutelnosti.sk/5057523/chata-s-kr...

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade by som sa obrátila na úrad s tým, že máte vôlu to riešiť a dať na poriadok. Potrebné plány a dokumenty je možné vyhotoviť aj dodatočne, samozrejme v spolupráci s geodetom.

Je veľmi dobré, že to riešite už v procese predaja. Ak by ste mali záujemcu len z časti hypotekárneho, tak by to s vysokou pravdepodobnosťou cez banku neprešlo.

Niekedy je ešte lepšie to riešiť pred samotným predajom, ale určite je to lepšie riešiť neskôr ako vôbec a potom sa vyskytnú v procese predaja a pri finalizácii zbytočné problémy a komplikácie.

Je však možné, že Vám úrad vyrúbi pokutu v prílohe ceste legalizácie - zápisu stavby a zároveň aj s ohľadom na oblasť ochrany prírody vyššieho stupňa, ak Vám teda už pokutu medzičasom nevyrubili.

Legalizácia je dlhší a náročnejší proces, ale oplatí sa do neho investovať najmä vtedy, keď ste rozhodnutí nehnuteľnosť v budúcnosti predať.

Samozrejme je to na zvážení a vyjadrení úradu a či to povolia. V inom prípade sa to bude musieť predať v stave v akom je a napríklad zohľadniť predajnú cenu.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com