Môže notárka prideliť dedičovi výhodnejší podiel len preto, lebo je najstarší?

Zodpovedané
17. feb 2023

Dobrý deň,

notárka chce prideliť najstaršiemu dedičovi v rámci dedičského konania výhodnejší podiel. Ide o väčší a výhodnejší pozemok oproti menším a rozdrobeným. A to len z dôvodu, že on je najstarší. Dedičia sú vzdialení niekoľko sto kilometrov od pozemkov a všetci tvrdia, že budú pozemky obhospodárovať.

Má na to notárka oporu v zákone?

Ako sa jej dá protiargumentovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak existuje zhoda medzi dedičmi, tak je možné uzavrieť dohodu o dedičstve. Musia ju spísať všetci dediči a musí sa týkať celého majetku. Dohodu následne notár schváli.

Ak nedôjde k dohode, notár rozdelí dedičstvo podľa dedičských podielov. V tomto momente by sa malo podľa zákona prihliadať na výšku podielov. Nie na vek, pohlavie, ani na to či sa niekto bude - nebude o zdedenú nehnuteľnosť starať.

Ak vy nesúhlasíte s pridelením výhodnejšieho podielu bratovi ako by mal mať (na základe dohody), mala by notárka postupovať podľa zákona.

Na konci dedičského konania notár vydá uznesenie, ktorým dôjde k potvrdeniu, že dedičia nadobúdajú dedičstvo podľa svojich dedičských podielov. Proti tomuto uzneseniu sa môžete ako dedič/dediči odvolať v zákonnej lehote 15 dní s uvedením dôvodu - nesúhlasu s určením dedičských podielov.

Ak takéto konanie vychádza výslovne zo strany notára, spýtala by som sa na dôvod takéhoto konania, z čoho vychádza, na základe čoho takto chce konať či koná. Máte možnosť obrátiť sa na notársku komoru a overiť si postup notára či je správny a napĺňa ustanovenia Zákona o notároch a notárskej činnosti tzv. Notársky poriadok.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com