Máme kúpiť čisto protismernú autosedačku?

Zodpovedané
23. okt 2022

Dobrý deň,

máme 10m syna, je vo vajíčku Cybex aton 5. Ešte má rezervu, nechystáme sa hneď meniť. Ale keďže sedačka je väčšia finančná položka, obzeráme sa už teraz. Často meníme auta, takže potrebovali by sme sedačku ktorá bude pasovať do viacerých áut.

Veľmi nás kvôli bezpečnosti láka čistý protismer. Ale všetci nás od toho odhovárajú. Že keď bude mať dieťa 2-3r, už tak v aute nevydrží. A my si nemôžme dovoliť kupovať o rok alebo o dva ďalšiu sedačku. Ako to je prosím?

Odporúčali by ste nám otočnú alebo čisto protismernú?
Cenovo by sme sa radi zmestili do cca 450€. Sú v tejto sume kvalitné a pohodlné protismerky?
Alebo by bolo lepšie investovať viac?
Alebo bude pre nás najlepšie riešenie kúpiť otočnú sedačku, napr. joie i-spin 360?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že tí, ktorí Vás od protismernej autosedačky odhovárajú, nevozili svoje deti príliš dlho v protismere - ja sama mám dve deti, starší syn sa vozil v protismere do tri a pol roka, vtedy som ešte nemala také znalosti v oblasti autosedačiek ako teraz, dcéra má 2 a pol roka a v protismere bude ešte dlho.
Bezpečnosť detí je pre mňa prvoradá, a nie je to téma, o ktorej by som s nimi viedla diskusiu.

Ako jediný relevantný dôvod pre otočenie dieťaťa do smeru jazdy je pre mňa úporné vracanie, ak ale dieťa nepociťovalo nevoľnosť vo vajíčku, je malá šanca, že sa mu niečo také stane v pokračovacej sedačke.

Ak zvolíte obojsmernú autosedačku, vysoká bezpečnosť ostane zachovaná, ak ju budete používať len v protismere. Keď dieťa zo sedačky vyrastie, môžete sa rozhodnúť, či investujete do väčšej protismernej sedačky, alebo už zvolíte pre dieťa cestovanie v smere jazdy.
Výhodou takýchto sedačiek je otočnosť, ktorá umožňuje ľahšie nakladanie a vykladanie dieťaťa zo sedačky.

Ak sa rozhodnete pre obojsmernú autosedačku, je Joie i-Spin 360 dobrá voľba. Otočná sedačka s pripojením na Isofix a nastavením do 6 polôh. Je využiteľná v oboch smeroch, nosnosť má do 19 kg, dobre sadne do áut s rôznym sklonom sedadiel.

Ak by ste sa rozhodli pre čisto protismernú autosedačku, vo Vašom rozpočte môžete vyberať medzi autosedačkami, ktoré sa v aute upevňujú pásom auta.

Avionaut Sky je protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg. V aute sa upevňuje bezpečnostným pásom auta, je vhodná aj na šikmé sedadlá. Jej prednosťou je 5 bodové zapínanie dieťaťa až do 25kg, viac priestoru na nohy než obojsmerné sedačky, ako aj úspešný Plus test (extrémne náročný švédsky test autosedačiek). Je veľmi dobre vložkovo riešená, lepšiu stabilitu zaisťuje oporná noha.

Axkid Minikid je protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, do výšky 125cm. Jej súčasťou je oporná noha s 5 polohami, vďaka ktorej sa dá v aute nastaviť optimálny sklon. Pri veľmi šikmých sedadlách je možnosť dokúpenia Axkid klinu. Pripevňuje sa bezpečnostným pásom auta, má úspešný Plus Test a 5 bodové integrované pásy do 25kg.

Britax Römer Max-Way Plus je protismerná autosedačka, v aute sa upevní bezpečnostným pásom, nosnosť aj použitie 5 bodových integrovaných pásov do 25kg. Jej bezpečnosť je potvrdená Plus Testom.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek