Ako predísť stresu pred pôrodom?

Zodpovedané
19. feb 2019

Dobrý deň,

chcem predísť stresu, strachu a chcem, aby bol pôrod rýchly a bez bolestí.

Stačí iba relaxačne dýchanie, či treba zapojiť viac vecí?

Ďakujem

Dobrý deň,

celému procesu pôrodu najviac napomáha, keď je žena uvoľnená a úplne bez stresu. Vtedy si dokáže naše telo vytvoriť vysoké dávky pôrodných hormónov, ktoré pôsobia aj ako prirodzené anestetiká a pôrod môže hladko postupovať.

Relaxačné dýchanie určite prispieva k tomu, aby ste znížili stres a sústredili sa na seba. Je dobré naučiť sa (a natrénovať si) aj spôsoby pôrodného dýchania, ktoré budú v súlade s tým, ako naše telo pracuje počas pôrodu. Tým zabezpečíte maximum kyslíka pre seba aj dieťatko a zároveň pomôžete celkovému uvoľneniu (vďaka čomu tiež odbúrate stres).

Keď chcete predísť strachu a stresu, je dobré pracovať aj s tým, aké strachy v sebe máte. V hypnopôrodnej príprave sa učíme odbúrať možné strachy, či bloky pomocou hlbokej relaxácie, vizualizácie a pozitívnych afirmácií o pôrode. To taktiež veľmi napomáha tomu, aby žena počas pôrodu zostala v pohode a bez stresu.

Keď je telo aj myseľ uvoľnená, celý proces môže prebehnúť hladko, ľahšie a aj rýchlejšie či bez bolesti.

A nemej dôležité pre priebeh pôrodu je prostredie, v akom budete privádzať na svet Vaše dieťatko- aby bolo pre Vás bezpečné a nie stresujúce. Rovnako Vaša sprevádzajúca osoba by mal byť niekto, pri kom sa budete cítiť uvoľnene a dodá Vám istotu.

Držím Vám veľmi palce!

Mgr.Hana Rollová
Lektorka kurzov Hypnopôrod Slovakia™
hana.rollova@gmail.com
tel: 0917480077
www.hypno-porod.sk
www.hypno-porod.com/facebook