Poradňa o hypnopôrode

19 zodpovedaných otázok
Mgr. Hana Rollová
Odborník
Odoberaj127

Zdravím Vás,

volám sa Hana Rollová, vyštudovala som FFUK v Bratislave a aktuálne pôsobím ako lektorka kurzov Hypnopôrod Slovakia™.

Hypnopôrod je pôrodná metóda zameraná na prípravu budúcich rodičov na pokojný a bezpečný pôrod. Je určený všetkým rodičom, ktorí chcú prežiť čo najprirodzenejší príchod svojho bábätka na svet, a to či už ide o prvé dieťatko, alebo ďalšie (kedy hypnopôrod pomáha spracovať predchádzajú zážitok, ktorý môže byť zdrojom strachu či stresu).

K tomuto krásnemu poslaniu ma priviedla osobná skúsenosť z mojich dvoch pôrodov. Môj prvý pôrod bol veľmi dramatický, vyvolaný a od začiatku do konca plný lekárskych zásahov. Dlho sme sa z toho so synčekom spamätávali, ťažšie sme si k sebe hľadali cestu a ja som mesiace bojovala s popôrodnou depresiou. Trvalo mi tri roky, kým som sa odhodlala znovu otehotnieť. Strach, že sa scenár zopakuje bol obrovský, no vedela som, že to tentokrát chcem inak. Vďaka hypnopôrodu sa úplne zmenilo celé moje vnímamie pôrodu. Podarilo sa mi zbaviť sa strachu a nájsť dôveru v seba, svoje telo a moje bábätko. Vďaka hypnopôrodným technikám som priviedla na svet svojho druhého syna bezbolestne a pokojne. Bol to nádherný zážitok a bonusom navyše bolo kľudné bábätko a popôrodná eufória, akú som zažila v ďalších týždňoch!

Vďaka mojej skúsenosťi dokážem porozumieť ženám, ktoré sa pôrodu boja z rôznych dôvodov, avšak viem tiež, že sa s tým dá pracovať a prežiť pôrod ako posilňujúci zážitok. Zároveň je to moja obrovská motivácia, prečo chcem šíriť medzi ďalšie ženy, že pôrod môže byť krásny pre mamičku, otecka aj bábätko.

Názov hypnopôrod však v našich končinách často vzbudzuje rôzne predsudky a otázky, ktoré rada zodpoviem a objasním všetkým, ktorých táto téma zaujíma. Pretože na tom, ako privádzame naše deti na svet, záleží.

Mgr.Hana Rollová
Lektorka kurzov Hypnopôrod Slovakia