O čo vlastne ide v metóde hypnopôrod?

Zodpovedané
31. okt 2018

Dobrý deň,

mala by som záujem o konkrétnejšie informácie ohľadom hypnopôrodu.

V čom spočíva táto metóda?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

hypnopôrod využíva kombináciu viacerých techník. Stavia na fyziologických procesoch, ktoré v našom tele prebiehajú prirodzene a samovoľne počas pôrodu.

Naše telo je nastavené tak, že žena dokáže porodiť dieťatko ľahko a aj bez pocitov bolesti, pokiaľ všetko ide v súlade s prírodou. Tento proces je však často krát narušený kultúrnym nánosom (našimi presvedčeniami o pôrode, ukotvenými v podvedomí a rutinnou praxou v pôrodniciach, ktorá dostáva mnohé maminky do stresu).

Hypnopôrod využíva tzv.hlbokú relaxáciu, v ktorej sa budúce maminky učia uvoľniť telo aj myseľ, zbaviť sa strachov, či blokov a nastaviť sa na pozitívny scénar pôrodu tak, aby počas príchodu bábätka na svet, telo aj myseľ pracovali v prospech všetkých tých úžasných procesov, ktoré zabezpečujú pohodový priebeh pôrodu.

V príprave na hypnopôrod sa naše "hypnomaminky" učia aj o týchto procesoch, aby dokonale poznali svoje telo a rozumeli priebehu pôrodu tak, ako nám to zariadila príroda.
Učia sa tiež viaceré spôsoby dýchania a relaxačné polohy, ktoré sú nápomocné v závere tehotenstva a dôležité pri príchode bábätka na svet. Počas pôrodu sú "hypnomaminky" pri plnom vedomí, no v stave príjemného uvoľnenia.

Keď žena rodí prirodzene, dostáva sa totiž, pod vplyvom pôrodných hormónov, do zmeneného stavu vedomia (teda prirodzene sa dostáva do stavu hypnózy- autohypnózy) a v tomto stave dokáže porodiť bábätko bezpečne, ľahko a väčšinou aj bezbolestne.

Keby vplyv kultúry a pôrodníctva nezobral ženám silu rodiť, nemuseli by sme sa túto metódu vôbec učiť.. Avšak kvôli našim presvedčeniam a prostrediu, v akom ženy rodia, sa mnohé maminky majú problém do tohto stavu počas pôrodu dostať. Príprava metódou hypnopôrodu pomáha nájsť dôveru v seba, svoje telo aj dieťatko a pozitívne vytrénovať telo aj myseľ, aby mohol pôrod prebehnúť prirodzene a hladko a bol nádherným zážitkom pre rodičov aj dieťatko.

Mgr.Hana Rollová
Lektorka kurzov Hypnopôrod Slovakia™
hana.rollova@gmail.com
tel: 0917480077
www.hypno-porod.sk
www.hypno-porod.com/facebook