Únik stolice 5 dní od pôrodu. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
16. sep 2021

Dobrý deň,

som prvorodička, 5 dní po pôrode. Mala som nástrih a rozsiahle šitie. Všetko ma bolí a dnes som mala únik stolice.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

únik stolice, tzv. fekálna alebo análna inkontinencia po pôrode postihuje najmä prvorodičky. Jej výskyt súvisí s priebehom pôrodu, dĺžkou pôrodu, veľkosťou a polohou dieťaťa. Počas pôrodu sa môžu natiahnuť a poškodiť svaly panvového dna, môže dôjsť k poraneniu vonkajšieho análneho zvierača.

Doporučujem zaradiť pravidelné cviky panvového dna, môžete sa riadiť podľa inštruktážnych videí.

Ak problém neodznie spontánne do šiestich mesiacov, treba navštíviť odborníka. V prípade zhoršenia Vášho zdravotného stavu, kontaktujte Vášho gynekológa.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Monika Nováková