Mám pozitívne protilátky na zona pellucida. Je IVF pre mňa jediná možnosť ako mať dieťa?

Zodpovedané
3. apr 2023

Dobrý deň,

vyšli mi pozitívne protilátky na zona pellucida.

Existuje nejaká liečba?

Je v mojom prípade ešte možnosť prirodzeného otehotnenia alebo len IVF?

Ďakujem

Dobrý deň,

protilátky proti zona pellucida sťažujú spontánny prienik spermií, teda oplodňovací proces a zároveň zona pellucida (obal okolo vajíčka) je aj tuhšia.

Spontánne otehotnenie nie je vylúčené, ale problém je riešiteľný umelým oplodnením IVF - metódou ICSI (priamym vstreknutím spermií do vajíčka) a asistovaným zonálnym hatchingom (stenšenie zona pellucida).

Iná liečba, napríklad tabletková, proti týmto protilátkam neexistuje.

S pozdravom
MUDr. Silvester Galo, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19