Som v procese IVF. Podľa čoho sa určuje dávkovanie Estrofemu?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

som v procese IVF. Minulý týždeň som mala OPU a po všetkých úkonoch mi bol vysvetlený ďalší postup. Na vklad sa chystám až na ďalší MS cyklus (KET) z dôvodu možných komplikácií.

Od prvého dňa MS mám začať užívať Estrofem 1 mg tbl flm 28x1 mg. Dávkovanie mám nastavené 2-2-2.

Je v poriadku takáto (v mojom ponímaní vysoká) denná dávka?

Podľa čoho sa určuje dávkovanie?

Čítala som príbalový leták a po prečítaní nežiadúcich účinkov sa celkom obávam vplyvu na moje zdravie.

Nie je nejaká "miernejšia" alternatíva?

A ak nie je alternatíva, viete mi odporučiť vitamíny, ktoré by bolo dobre užívať počas liečby?

Ďakujem

Dobrý deň,

6 mg Estrofemu denne je priemerná dávka počas prípravy na kryoembryotransfer.

V prípade slabej reakcie sliznice dokonca sa zvyšuje na 8 mg denne. Estrofem je celosvetovo registrovaný liek na liečbu iných ženských problémov obvykle v nižších dávkach. Na prípravu sliznice pred KET sa používa už viac ako 20 rokov, napriek tomu výrobcovia liečiva nepíšu v príbalovom letáku o tomto spôsobe užívania. Nemusíte sa obávať! Jedná sa o bezpečné použitie.

Čo sa týka vitamínov, tak existuje množstvo prípravkov určené pred otehotnením. V lekárni Vám vedia poradiť. Na druhej strane, pokiaľ máte pestrú stravu, tak nepotrebujete žiadne výživové doplnky.

Držíme palce!
MUDr. Silvester Galo, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19