Aká je pravdepodobnosť, že sa mi preeklampsia zopakuje pri ďalšom tehotenstve?

Zodpovedané
26. okt 2019

Dobrý deň,

v 28. týždni som prišla kvôli preeklampsii o bábätko.

Aká je pravdepodobnosť, že sa mi táto komplikácia zopakuje aj v ďalšom tehotenstve?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

preeklampsia je ochorenie vyskytujúce sa iba v gravidite, typicky v 2. polovici po ukončenom 20. týždni tehotenstva.

Charakterizovaná je vzostupom tlaku krvi na 140/90 mmHg a viac a prítomnosťou väčšieho množstva bielkovín v moči. Jej vznik sa pripisuje poruchám placentácie už na samom začiatku gravidity a taktiež patologickej premene ciev maternice.

Všeobecne platí, že jej priebeh je o to závažnejší, čím v skoršom gestačnom týždni dôjde k jej manifestácii. Pokiaľ sa u vás preeklampsia rozvinula v 28. týždni tehotenstva, jej priebeh bol závažný, v dôsledku čoho ste prišli o bábätko.

Pravdepodobnosť, že sa vám toto ochorenie zopakuje aj v ďalšej gravidite je preto vyššia, podľa dostupných štúdií je toto riziko až 7-násobne vyššie. Je nevyhnutné, aby ste boli v nasledujúcej gravidite od začiatku prísne sledovaná v ambulancii pre rizikovú graviditu.

Na Slovensku do dnešnej doby nie je zavedený celoplošný skríning preeklampsie, no v spomínanej ambulancii by vám ho skúsený gynekológ-pôrodník mal vedieť poskytnúť. Jedná sa o vyšetrenie zo vzorky krvi počas prvého trimestra a ultrazvukového vyšetrenia prietoku krvi v cievach maternice v druhom trimestri, samozrejmosťou je pravidelné sledovanie tlaku krvi počas celej gravidity.

Ženám, u ktorých bolo týmto spôsobom zistené riziko vývoja preklampsie v neskoršom období bolo doporučené podávať 100 mg kyseliny acetylsalicylovej od 1. trimestra do 34. týždňa tehotenstva.

Podľa najnovších štúdií však význam takejto prevencie bol spochybnený.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková