Kedy sa môžme snažiť otehotnieť po missed aborte a po kyrete?

Zodpovedané
21. apr 2020

Dobrý deň,

9.3.2020 som bola na kyrete kvôli missed abort. Podľa menzesu som bola v 8. týždni, ale podľa veľkosti plodových obalov v 4. týždni. Vtedy sa vývoj zastavil.

Bolo to moje prvé tehotenstvo. Nepočula som ani srdiečko a ani plod nebol vidieť. Akurát len žlté teliesko. Plodový obal bol podľa lekára "deformovaný''. Potvrdili mi to dvaja lekári.

Od prvej kontroly mi bolo povedané, že tehotenstvo bude pravdepodobne neprosperujúce. I napriek tomu som chodila raz týždenne na ultrazvuk a odber krvi na hCG.

hCG mi stúpalo, ale nie v takých hodnotách ako by malo. Nakoniec som začala krvácať, skončila som v nemocnici a na nasledujúci deň mi vykonali kyret. Mala som už zvýšenú teplotu a na spontánny potrat to nevyzeralo. Možno bola chyba v genetickej výbave plodu.

Zákrok prebehol v poriadku, histológia potvrdila missed abort a nič viac. Vraj sa to stáva. Ani som nekrvácala, iba trosku špinila asi týždeň, bolesti som mala prvé dni, keď sa mi vraj maternica dávala do pôvodného stavu. hCG pekne klesalo. Čakala som na prvú menštruáciu, ktorá prišla 11.4. Trvala 5 dní, bola trošku silnejšia, ale v podstate tak ako som ju mávala.

Niektorí hovoria, že treba čakať na snaženie 6 mesiacov, iní hovoria 3 mesiace, alebo stačia 2 menštruačné cykly. Chceli by sme sa začať snažiť po tej prvej menštruácii.

Bol by to problém, ak by som otehotnela?

Mám radšej počkať ešte tento cyklus?

Vraj je žena po potrate plodnejšia.

Fyzicky som v poriadku a aj po psychickej stránke je to už lepšie.

Momentálne užívam kyselinu listovú 800 1x denne, neskôr by som prešla opäť na Femibion 1.

Môžem tieto vitamíny užívať dlhodobo?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

rozumiem, že toto obdobie bolo pre Vás veľmi náročné a že po takejto skúsenosti sa človek snaží pokúsiť o ďalšie tehotenstvo čím skôr, tým lepšie, ale niekedy je istejšie počkať. Štandardne po takomto zákroku odporúčam približne tri mesiace počkať. Sliznica tak bude mať šancu sa zotaviť.

Kyselinu listovú môžete brať naďalej, 400-800 mikrogramov je postačujúcich. Tieto vitamíny môžete užívať aj dlhšiu dobu.

S pozdravom