Mám 40 rokov. Akú mám šancu ešte otehotnieť?

Zodpovedané
9. nov 2019

Dobrý deň,

mám 40 rokov a 2 deti, ktoré sa nám podarili splodiť celkom rýchlo. Teraz by sme chceli ešte jedno, ale žiaľ sa mi nedarí ho donosiť. Mám za rok za sebou už 2 MA, jedno v 5. a druhé v 8. týždni.

Je to vekom, alebo to je náhoda?

Beriem od MS alchemilku, Vitex, Macu peruánsku do ovulácie, pijem čaj s kotvičníka celý cyklus aj s Inofolicom, kyselinou listovou a vitamínom C. Nepijem, nefajčím, športujem.

Kde môže byť chyba?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ťažko povedať, čo je príčinou toho, že ste dvakrát po sebe potratili. Môže to byť náhodná chyba konkrétneho embrya/embryí, alebo porucha prostredia, v ktorom sa embryo vyvíja. Väčšina potratov do 12. týždňa tehotenstva je spôsobená tzv. chromozomálnymi aneuploidiami, teda poruchou genetickej výbavy embrya, ktorá vzniká náhodne. Značnú úlohu v tomto prípade zohráva vek ženy, nakoľko oocyty, (vajíčka) po 35. roku života ženy sú menej kvalitné. Príčina však môže byť i anatomická, napríklad myóm alebo polyp maternice, zrasty v dutine po rozsiahlejšej kyretáži, ďalej poruchy endokrinné, imunologické, hematologické atď. V prípade zistenia konkrétnej príčiny liečba závisí od nálezu, na liečbe sa tak môže spolupodieľať endokrinológ, imunológ, alebo hematológ. Niekedy vám pri nezistenej príčine gynekológ môže podľa vlastných skúseností po zistení gravidity preventívne nasadiť gestagény do 12.-18. týždňa tehotenstva, čo je vychádza z predpokladu, že abort môže byť spôsobený nedostatočnou funkciou tzv. tehotenského telieska. Približne v 50 % opakovaných potratov však príčinu ani nezistíme. Podľa štatistík asi 60 % žien po 3 potratoch napokon donosí tehotenstvo i bez akejkoľvek liečby. V centre asistovanej reprodukcie riešime i infertilné pacientky. Základom je spomínané komplexné vyšetrenie.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková