Mám vyššiu hladinu prolaktínu a nedarí sa nám otehotnieť. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
13. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som poznať Váš názor a zároveň si pýtam radu. Vyše roka sa s manželom snažíme o bábo, no nedarí sa. Už piaty mesiac užívam pravidelne lieky Clostilbegyt a Duphaston.

Pred braním týchto liekov som mala nepravidelný menzes, no teraz už 5. mesiac mi chodí včas. Chodievam pravidelne na folikulometriu. Posledné dva mesiace som mala aj dominantné folikuly, doktorka mi pichla hneď Pregnyl. S nádejou sme čakali čo bude, ale žiaľ neúspešne.

Spermiogram muža je ok. Môj hormonálny profil naposledy bol taký, že som mala vyššiu hladinu prolaktínu. Bola som aj na MR hypofýzy, kde mi odhalili 3 mm mikroprolaktinóm. Moja gynekologička a endokrinologička povedali, že takéto malé nálezy nemajú vplyv na otehotnenie.

Doktorka ma už posiela na umelé oplodnenie. Mám pocit, že sa jej už nechce pátrať po príčine môjho nedarenia sa otehotnieť. Nenavrhla mi ani vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov. Stále neviem príčinu a už neviem na koho sa máme obrátiť.

Mám 35 rokov a po bábätku obaja veľmi túžime.

Aký je Váš názor na môj stav?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

po viac ako ročnom snažení je indikované Váš stav prekonzultovať v centre asistovanej reprodukcie, kde je aj overenie priechodnosti možné.

Nie každý ambulantný lekár poskytuje overenie priechodnosti.

Vzhľadom k zvýšenej hodnote prolaktínu neuvádzate presné hodnoty. Tu je dobré eventuálne zvážiť liečbu.

S pozdravom